Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Антибіотикорезистентність та лікування циститу антибіотиками

Цистит завжди приходить невчасно: безсонні ночі, негайні позиви до сечовипускання та біль, що дошкуляє, заміщають усі думки та відчуття. Лікар найчастіше виписує антибіотик, адже потрібно усунути причину циститу — патогенну мікрофлору. І неприємності йдуть, але через якийсь час можуть повертатися. Коло замкнулося — розвивається рецидивуючий цистит. Чому це відбувається і як із цим боротися?

Як проявляється цистит

У медичних довідниках цистит — це запалення сечового міхура. Але жінки знайомі з ним і без довідників, на практиці, оскільки захворювання у 80 % випадків зачіпає жінок.

Чому ж запалюється сечовий міхур? З різних причин: це і знижений імунітет, і дія хімічних чинників. Але в переважній більшості цистит — це розвиток патогенних бактерій. Переважає серед збудників група кишкової палички. Не відстають стафілококи, клебсієли, протеї. Кишкова паличка належить до умовно-патогенних мікробів, оскільки може жити в людському тілі, не завдаючи шкоди, але при зниженні захисних сил організму знаходить можливість прикріплятися до слизової оболонки сечового міхура — тоді починається цистит.

Епітелій слизової — шар з унікальних клітин. Вони захищають слизову оболонку, адже сеча — досить агресивна рідина. З нею нирки виділяють перероблені токсини, метаболіти. І якщо епітелій ушкоджений, сеча діє на тканини міхура, подразнює їх, спричиняючи не інфекційне запалення.

Мікроорганізми потрапляють у сечовий міхур:

  • Низхідним шляхом — із током крові, наприклад, з кишківника.
  • Висхідним шляхом — із сечового каналу, піхви.

Цистит сам собою не виникає, є низка чинників, що сприяють його розвитку:

  • переохолодження;
  • порушення гігієнічних процедур;
  • надмірне статеве життя;
  • невідповідні засоби особистої гігієни — гелі для душу, мило.

Симптоми циститу заявляють про себе одразу:

  • часті позиви до сечовипускання, при цьому виділяється мала кількість сечі або вона зовсім відсутня;
  • біль у ділянці промежини, в області лобка;
  • іноді невелике підвищення температури;
  • кров у сечі;
  • печіння при сечовипусканні, спазми.

Антибіотики

Антибіотики — надійний спосіб позбутися гострого циститу. При правильному застосуванні захворювання йде на спад протягом тижня.

На перший погляд, лікування циститу антибіотиками — ефективне та надійне. Вони усувають саму причину хвороби, тобто патогенну мікрофлору. Ідеально, якщо перед призначенням лікування гострого циститу проводять тест на чутливість мікрофлори до антибіотиків. Так можна визначити, чи діє засіб на конкретний патоген. Але, як правило, тест не проводять, адже він займає час, а лікування чекати не може, тому призначають антибіотики широкого спектра. Такі антибіотики рідко розбираються, кого знищувати, кого берегти, і уражають весь мікробіом — корисний і ні. Згодом це позначається на всьому організмі.

Але найголовніша проблема приймання антибіотиків не в цьому. За частого застосування препаратів розвиваються захищені колонії бактерій, стійкі до антибіотиків — так звані «бактеріальні плівки». У результаті жінка приймає препарат, а він не допомагає. Утворення таких стійких колоній веде до рецидиву циститу. Захворювання нагадує про себе регулярно.

Про проблему антибіотикорезистентності (стійкості до дії антибіотиків) ВООЗ заявляє вже давно. Чим частіше, безконтрольно й не за показаннями людина вживає антибіотик, тим швидше та активніше розвиваються стійкі до ліків колонії. Тому сьогодні ставлення до приймання антибіотиків засновано на кількох принципах:

  • приймання антибіотика має бути лише за показаннями;
  • варто за можливості проводити тест на чутливість мікрофлори перед призначенням препарату;
  • якщо є альтернативний метод лікування, краще починати з нього.

А чи є альтернатива?

Сучасна медицина бачить фітотерапію в одних ситуаціях як альтернативний метод, в інших — як доповнення до антибіотика при лікуванні циститу. Канефрон® Н від компанії Біонорика давно застосовується в терапії інфекцій сечовивідних шляхів. Канефрон® Н забезпечує більш делікатну дію на мікробіом людини порівняно з дією антибіотиків. Він заважає бактеріям прикріпитися до стінок сечового міхура, сприяє їхньому вимиванню, знімає спазми та біль, бореться із запаленням у сечових шляхах. Такий шлях позбавлення мікроорганізмів є більш делікатним.

Канефрон® Н має 4-кратну дію:

  • болезаспокійливий — знімає больові відчуття вже після кількох прийомів;
  • спазмолітичну — розслабляє сечовий міхур, знімає подразнення та усуває часті позиви в туалет;
  • антибактеріальну — запобігає скупченню бактерій у сечовому міхурі та допомагає їх природному вимиванню;
  • протизапальну — знімає подразнення сечового міхура, прибирає печіння в уретрі.

У ряді досліджень Канефрон® Н довів свою ефективність і високу безпеку. При лікуванні гострого неускладненого циститу препарат виявився таким саме ефективним, як і приймання антибіотика. Інші дослідження показали, що додавання Канефрона® Н до антибіотика сприяє зменшенню тяжкості симптомів циститу, швидшому одужанню та профілактиці рецидивів інфекції. Це значно підвищує якість життя пацієнтів.

Бабусині трави або наука?

Досить короткий період захоплення синтетичними препаратами в лікуванні закінчується. Ми, як і раніше, з надією дивимося на рослинні засоби, зокрема від циститу. Але в XXI столітті світом править доказова медицина, і вона кардинально впливає на фітотерапію. Узяти, наприклад, фітоніринг. Це основна концепція компанії Біонорика, абсолютно унікальний сучасний підхід до виробництва фітопрепаратів із рослинної сировини.

Багато видів рослин мають цілющі властивості, але просто зірвати їх недостатньо. Їх потрібно виростити на екологічно чистих полях в оптимальних кліматичних умовах, правильно зібрати, більш делікатно переробити. Як у будь-яких ліків, у фітопрепаратах має бути точно вивірене дозування. Його можна досягти тільки за допомогою стандартизації лікарської сировини та виробництва.

Фітонірінгові препарати від Bionorica — це засоби, яким можна довіряти. Вони проходять клінічні випробування, доводять свою ефективність і зроблені за унікальною методикою:

  • усі дієві речовини і їхні комбінації пройшли наукові дослідження та показали, що вони допомагають при тих чи інших захворюваннях;
  • створення власного насіннєвого фонду;
  • вирощування в екологічно чистих зонах Європи та використання тільки добірних культур;
  • ретельний відбір рослинної сировини, починаючи від посіву до його безпосереднього перероблювання;
  • чітке стандартизоване дозування компонентів у кожній краплі або таблетці препарату;
  • відповідність вимогам GACP — стандарту з вирощування рослинних культур.

Phytoneering або «рослинний інжиніринг» — це унікальна формула, що об’єднує силу природи із сучасною наукою.

Після циститу

Якщо вам вдалося одного разу позбавиться настирливого ​​циститу, розслаблятися рано. Не давайте йому повернутися — дотримуйтеся правил профілактики:

  • дотримуйтеся особистої гігієни, приймайте душ;
  • краще, якщо інтимна близькість буде з постійним партнером, адже кожен новий контакт — це нова мікрофлора;
  • не сидіть на холодному й не переохолоджуватися — це додаткові фактори зниження імунітету, саме на цьому тлі активізуються патогенні бактерії;
  • намагайтеся уникати агресивних засобів гігієни — вони пошкоджують слизову статевих шляхів та створюють сприятливі умови для запалення.

Звичайно ж, не забувайте відвідувати лікаря, як тільки ви відчули перші ознаки циститу. А в аптечку, про всякий випадок, покладіть Канефрон® Н.

1. WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10

2. Інфекції сечовивідних шляхів — quo vadis? Нові альтернативні можливості лікування неускладнених інфекцій сечовивідних шляхів — Курт Г. Набер, Зафер Тандогду, Бела Ковач, Гернот Бонкат і Флоріан Вагенленер

3. Національний центр біотехнологічної інформації: NCBI, Кельн, Німеччина: Інститут якості та ефективності в охороні здоров’я (IQWiG); 2006. Останнє оновлення: 24 жовтня 2019. Кінець форми Гострий цистит: огляд.