Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Чому болять нирки?

Ниркам в організмі людини відведено важливу функцію: вони виводять токсини та шлаки, унаслідок чого регулюється тиск і контролюються речовини, що потрапляють у кров. Нирки переробляють сотні літрів крові за добу, щоб у чистому вигляді доставити її до всіх тканин організму. Через потужні навантаження закономірно, що в роботі органу може статися збій.

Різкі болі в нирках або коліки можуть виникнути з різних причин, але ігнорувати неприємні симптоми в надії, що дискомфорт пройде, не можна. Іноді провиною всьому банальне переохолодження, але в багатьох випадках проблеми з нирками сигналізують про патології, що розвиваються в сечостатевій системі.

Як розпізнати, що болить нирка, а не поперек?

Важливо не переплутати біль у попереку з дискомфортом при порушенні функції нирок, розміщених зверху поперекового відділу, у підреберній зоні з боку спини. Коли болять нирки, саме в цій зоні людини супроводжують неприємні відчуття, іноді відгукуючись у боці, може турбувати низ живота. Біль у правій нирці відчувається аналогічно болю в лівій нирці через парність органу. Але якщо уражена лише одна з нирок, біль проявляється з характерного боку.

Класифікація болю в нирках

Одні патології супроводжуються гострим болем, що повторюється нападами праворуч або зліва, інші — тупим, тягучим болем або колючим відчуттям.

  • Біль у нирці, що тягне, часто з’являється після травми, також її може спровокувати запалення або сечокам’яну хворобу, що прогресує.
  • Біль, що ниє у нирці турбує пацієнтів при наявних новоутвореннях, пухлинах будь-якого характеру, а також або гідронефрозі.
  •  Різкий біль у нирках особливо болісний, часто супроводжується нудотою та жаром. Такі симптоми болю в нирках можуть бути ознакою гострого пієлонефриту.
  • Колючий гострий біль (ниркова колька) накочується хвилями, приступами, то посилюючись, то плавно спадаючи. Найчастіше провокується запальними процесами, що відбуваються.

Вірною ознакою наявності ниркових патологій є тупий біль, який частіше проявляється під час руху хворого.

Причини болю в нирках

Болі в області нирок можуть турбувати з різних причин. Якщо не брати до уваги серйозні патології системи виділення, про що йтиметься нижче, нирки болять із наступних причин:

  • сильне переохолодження, перебування в температурному режимі з різкими перепадами;
  • зловживання алкогольними напоями незалежно від рівня міцності;
  • через неправильно побудований режим харчування, унаслідок чого можуть утворюватися кальцієві камені;
  • постійний прийом певних лікарських засобів;
  • травми або забиті місця;
  • наявність вогнищ інфекції в організмі;
  • розвиток пухлинних новоутворень;
  • через різке схуднення відбулося e зменшення жирової подушки, на якій лежить нирка. Через це — нирка стає рухомою, що призводить до больових відчуттів при її зміщенні;
  • брак відпочинку та сну призводить до погіршення роботи захисних механізмів, підвищуючи ймовірність виникнення ниркових запалень;
  • деякі онкологічні захворювання провокують розвиток ниркової хвороби.

Біль у нирках є найчастішим супутником таких захворювань нирок, як пієлонефрит або сечокам’яна хвороба, а також атеросклеротичних патологій. Нерідко орган починає хворіти в жінок під час вагітності. У такому випадку обов’язково потрібно довести до відома акушера-гінеколога і провести необхідні дослідження.

Основні симптоми

Біль у нирках — не єдина ознака наявної патології, є і інші супутні симптоми, які сигналізують про захворювання та порушення ниркової функції.

  • Позиви до сечовипускання виникають нестерпно часто і спричиняють дискомфорт у повсякденному житті.
  • При сечовипусканні відчувається печіння та різі.
  • Кількість сечі, що виділяється, помітно скорочуються, частішають безрезультатні позиви.
  • Сеча змінює колір (може мати червонуватий або коричневий відтінок), стає каламутною, може відчуватися різкий неприємний запах, спостерігатися частинки крові чи слизу.
  • Хворі скаржаться на загальну слабкість і втому, що не проходить.
  • Почастішають запаморочення, з’являються регулярні головні болі через накопичення токсичних речовин в організмі. 
  • В області очей помітні виражені набряки, які постійно сильно набрякають кінцівки.
  • Регулярні стрибки тиску та систематичне підвищення температури.

Ознаки хвороби нирок можуть ніяк не видавати себе на передклінічній стадії патології, спричиняючи лише легке потягування в області спини, яке багато хто плутає з болем у попереку.

Озвучені симптоми проблем із нирками найчастіше з’являються вже під час загострення чи активного розвитку захворювання. Будь-який із них у поєднанні з регулярними нирковими болями — вагомий привід для звернення до фахівця-уролога та перевірки стану сечостатевої системи.

Найпоширеніші хвороби нирок

До найпоширеніших патологій нирок відносяться.

Пієлонефрит

Запалення нирок із бактеріальною етіологією (внаслідок попадання в органи кишкової палички або іншої інфекції). Хвороба провокує порушення видільної функції, організм поступово отруюється шлаками. При цій патології болючі відчуття не різкі, частіше спричиняють лише з одного боку.

Хворого мучать біль у попереку, темніє і каламутніє сеча, може піднятися температура. Захворювання несе загрозу як здоров’ю самих нирок, а й життя пацієнта. Хвороба переходить у хронічну форму, якщо в період гострої фази хворим не дотримувалися приписів лікаря або курс лікування не пройдено до кінця.

Сечокам'яна хвороба

Виникає через різке порушення обміну життєво важливими речовинами. Може ніяк не проявляти себе до моменту, поки не почнеться рух каменів, які часто утворюються в нирках, сечовому міхурі або сечоводах. У результаті хворий відчуває гострий напад біль, піднімається температура, утруднюється відтік сечі.

При незначних розмірах каміння болю відчуваються в попереку, часті випадки їх виведення в сечу чи кров. Якщо камені занадто великі, щоби пересуватися сечоводом, потрібне їх видалення. Головна небезпека захворювання на його непомітному перебігу до цілеспрямованої діагностики.

Ниркова недостатність

Серйозні збої в правильному функціонуванні нирок, що супроводжуються відмиранням ниркової тканини. Симптоматика патології у всіх хворих відчувається по-різному: хтось скаржиться на постійні болі в попереку, інші страждають від сильних набряків та високого тиску, частого нічного сечовипускання, надмірної сухості шкірних покривів.

Гломерулонефрит

Ушкодження ниркових клубочків, унаслідок якого захворювання нирок проявляється з обох боків. Хворий може не відчувати вираженого болю, але є і інші симптоми: порушення сечовиділення, сеча з домішками та поява набряків без видимих причин.

Нефроптоз

Зміщення нирки внаслідок рухливості. У хворих після фізичних навантажень спостерігаються тупі болючі відчуття, у сечі виявляються домішки білка, ниє живіт.

Атеросклероз ниркових артерій

Спровокований виникненням бляшок холестерину в просвіті ниркової артерії, через що погіршується кровообіг в органі. Характерні симптоми хвороби — високий тиск та періодичні гострі болі.

Болі та дискомфорт у ділянці нирок з’являються і через інші хвороби нирок, наприклад, різного роду інфекції, при яких орган не може нормально функціонувати. Також робота нирок може порушуватися через виникнення пухлини або кісти, яка ніяк себе не проявляє, доки не розростається в розмірах, і починає тиснути на сусідні органи.

Нирки — це орган, який не прощає несерйозного до себе відношення, і якщо причина болю в них криється, обов’язково має бути призначене грамотне лікування.

Лікування нирок

Будь-яке захворювання, якщо його запустити або тривалий час призначати собі лікування самостійно, може дати ускладнення та перерости в серйозну патологію. Щодо такого важливого органу, як нирки, деякі хвороби провокують їхню повну відмову, боротися з якою можна буде лише за допомогою трансплантації або регулярних процедур гемодіалізу. Тому при перших симптомах важливо розповісти лікареві про характер болю в області нирок і кожну зміну в роботі організму, поміченому вами.

Лікування нирок при своєчасному зверненні до лікаря часто виявляється успішним і пацієнт може повернутися до звичайного життя. Професійні нефрологи запропонують ефективну медикаментозну терапію, де особливе місце приділяється антибіотикам.

Лікар обов’язково призначить ефективну дієту зниження кількості білка й калію в організмі, а також пропише прийом антисептичних препаратів, наприклад Канефрон®. Він ефективно підтримує ниркову функцію, прискорює фільтрацію рідини та активізує нирковий кровотік.

Профілактика патологій

Від захворювань нирок не застрахований ніхто, навіть за умови ведення здорового способу життя та регулярних обстежень у нефролога чи уролога. Проте дотримання заходів профілактики нирок допоможе істотно знизити ризик виникнення ниркових патологій:

  • Дотримуйтесь оптимального питного режиму та стежте за сольовим балансом.
  • Зверніться до фахівця для корекції вітамінного дефіциту. 
  • Періодично здавайте аналізи сечі, особливо, якщо вже стикалися з камінням у нирках.
  • Приділяйте увагу стану шлунково-кишкового тракту та «прислухайтеся» до попереку — індикатора стану нирок.

Пацієнтам із підвищеним ризиком утворення каменів у нирках та діагностованим уповільненням обміну речовин лікарі призначають профілактичний прийом фіто засобу Канефрон®. Кожна його доза містить оптимальну кількість рослинних речовин, а регулярне вживання ефективно протистоїть розвитку запальних процесів.

 

 

 

 

Література:

1.   Урологія: ілюстрований посібник. Під ред. чл.-кор. АМН, проф. П. В. Глибочко. 2014.

2.   Семіотика і симптоматологія урологічних захворювань. Е. А. Васильєва, Е. П. Шуригіна. 2016.

3.   Гринєв, М. А. Хронічна хвороба нирок. Що робити сьогодні / М. А. Гринєв // Довідник лікаря загальної практики. — 2018.