Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Пацієнти із захворюваннями нирок — обережно: COVID-19!

Є досить небезпечна помилка, що вірус COVID-19 уражає тільки дихальні шляхи. Це захворювання позначається на всіх органах і системах людського організму, а за наявності хронічних захворювань може протікати в рази складніше. Особливу групу ризику становлять пацієнти з хронічним захворюванням нирок, ті, хто знаходиться на діалізі або ж мають аутоімунні захворювання. За ними потрібен особливий контроль, а в разі захворювання, лікування проводиться в умовах інтенсивної терапії.

Чому пацієнтам із захворюваннями нирок потрібно бути насторожі?

Мабуть, жоден вірус не був так ретельно вивчений і в такі короткі терміни, як SARS-CoV–2. Це пов’язано з його високою контагіозністю, великою кількістю летальних випадків або важких ускладнень. До останніх якраз належить і прогресуюча ниркова недостатність на тлі ураження легень.

Це відбувається тому, що у короновіруса є тропність до тканини нирки в тому числі — він уражає дрібні судини та клітини нефрона (структурна одиниця нирки), тим самим порушуючи їх роботу. І можна сказати, що ці два фактори здатні не тільки привести до прогресування вже наявних хвороб нирок, але й спричинити ураження здорового органу. Виник навіть новий термін — COVAN (ковід-асоційована нефропатія).

Звичайно, є й інша теорія ураження нирок при вірусному захворюванні, що спричинено COVID-19. Річ у тім, що для боротьби з ним активізується вся імунна система, яка атакує не тільки чужорідний агент, а і власні тканини організму. І не можна не згадати про ще одну версію: це захворювання супроводжується формуванням мікротромбів навіть у тих пацієнтів, які були до цього не схильні. А оскільки ниркова паренхіма пронизана величезною кількістю найтонших капілярів, цей орган можна назвати однією з мішеней.

Пацієнти із захворюваннями нирок — обережно: COVID-19 | Канефрон

На жаль, ці тези на цей час існують тільки у форматі теорій, а не уточнених ланок патогенезу. Але на практиці лікарі роблять усе необхідне, щоби запобігати ураженню органів видільної системи.

У яких випадках варто хвилюватися?

Звичайно, симптоми вірусного ураження дихальних шляхів при COVID-19 знає навіть дитина, яка тільки навчилася читати. До них належать і кашель, і температура, і дихальна недостатність, і порушення нюху (важливий, але не обов’язковий прояв). Але ось про ураження нирок багато хто навіть не здогадується. А клінічна картина цієї патології така:

  1. Поява білка в сечі. Неозброєним оком цього, зазвичай, не видно, але загальний аналіз сечі швидко покаже протеінурію.
  2. У 20 % пацієнтів може виникати гематурія, виділення крові із сечею. У цьому випадку сеча стає каламутною, кольору «м’ясних помиїв».1

Багато фахівців вважають ці зміни в аналізах провісниками критичного періоду захворювання. До особливої ​​категорії пацієнтів можна віднести тих, хто вже мав проблеми з нирками. Це особливо уразливий контингент, тому лікар має одразу після того, як з’явилися перші респіраторні симптоми, моніторити стан видільної системи. Тільки своєчасна та ретельно підібрана тактика лікування дає змогу швидко нормалізувати стан і уникнути серйозних ускладнень.2

Досить складно виділити симптоми ураження нирок на тлі загальної інтоксикації, слабкості, стомлюваності та дихальної недостатності. Тільки лабораторні показники допоможуть адекватно оцінити стан пацієнта та подальші ризики.

Як запобігти ураженню нирок?

На жаль, немає набору правил або інструкцій, які на 100 % захистять від ураження нирок. Але є можливість мінімізувати ризики зараження COVID-19. До них належать:

  • носіння масок та рукавичок у людних місцях;
  • соціальна дистанція;
  • вакцинація.

А пацієнтам з уже наявними захворюваннями нирок та інших органів видільної системи (цистит, гломерулонефрит і пієлонефрит) варто стежити за власним здоров’ям та приймати препарати для профілактики. До них належать комплексні рослинні засоби, наприклад, Канефрон® Н. Він потрібен для запобігання приєднанню бактеріальної інфекції, нормалізації діурезу й роботи нирок.

Не варто піддаватися паніці, адже гарний настрій, здоровий сон та оптимістичний настрій грають важливу роль в імунітеті теж. Досвідчений уролог допоможе з правильними індивідуальними рекомендаціями для запобігання розвиткові загострення. Головне в збереженні здоров’я — прислухатися до себе, до рекомендацій лікаря та не займатися самолікуванням!3

1. Martinez-Rojas MA, Vega-Vega O, Bobadilla NA. Is the kidney a target of SARS-CoV-2, Am J Physiol Renal Physiol. 2020

2. Сиров А.В., Стурена Н.В., Колупаєв В.Є. Діагностика COVID-19 в амбулаторних умовах. Тяжкий пацієнт. 2020;

3. Rabb H. Kidney diseases in the time of COVID-19: major challenges to patient care. J Clin Invest. 2020 Jun 1