Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Традиційна медицина vs сучасна в лікуванні захворювань сечових шляхів

Протоколи лікування будь-яких захворювань постійно змінюються. Цьому є кілька пояснень:

  • поява нових, ефективніших препаратів із меншою кількістю побічних ефектів;
  • більш точні методи діагностики;
  • виявлення нових ланок патогенезу, на які можна вплинути;
  • використання принципів доказової медицини — отриманого досвіду застосування.

Саме тому важливе постійне навчання лікарів, участь у конференціях та знайомство з новими методами терапії.

Виходить, що ліки з часом стають не актуальними?

На це питання не можна відповісти однозначно. Частина препаратів застаріває з відкриттям нових причин і механізмів розвитку хвороб, і їм на зміну приходять нові, більш ефективні засоби. Інші препарати професіонали використовують, як і раніше, а ще одна частина ліків отримує нове життя.

Яскравим прикладом останніх можна вважати фітопрепарати, які завдяки вдосконаленій технології виробництва займають важливе місце в лікуванні багатьох захворювань. Адже в традиційних трав’яних зборах рослинну сировину зібрано в найнепередбачуваніших місцях, до того ж її потрібно самостійно заварювати, то ж неможливо точно розрахувати кількість діючої речовини та спрогнозувати результат терапії. А значить, що лікувальні властивості можуть бути зведені до мінімуму. У той час як передова технологія «рослинної інженерії», фітонірингу, дає змогу взяти від природи максимум корисних активних речовин та бути безпечною для організму.

Завдяки фітонірингу стало можливим стандартизувати дозування фітопрепаратів для прогнозованого ефекту, що підтверджується рандомізованими дослідженнями. Адже в основі ефективності фітопрепарату — рослинна сировина з постійним та високим вмістом активних речовин!

Як змінився підхід до лікування захворювань сечовивідних шляхів?

Сучасний підхід до терапії має дві мети:

  • вплинути на причину захворювання (якщо це можливо та піддається корекції);
  • поліпшити якість життя пацієнта.

Це означає, що протоколи лікування переглядаються, і навіть антибіотики вже ставляться під сумнів, як універсальні засоби лікування при всіх, навіть мінімальних запальних реакціях. У протоколах лікування допускається застосування препаратів для симптоматичної терапії (наприклад, спазмолітики, нестероїдні протизапальні препарати), які мають мінімальну кількість побічних ефектів, та ефективні при легких і помірних запальних процесах сечових шляхів без антибіотиків. Комплексні рослинні препарати корисні для:

  • купірування спазму й больового синдрому;
  • швидкого відновлення пошкодженої слизової оболонки (наприклад, при циститі або сечокам’яній хворобі);
  • посилення протизапального ефекту.

Зазвичай препаратом вибору буде той, який має перераховані вище ефекти, гарний профіль безпеки та великий досвід застосування при таких станах. До таких засобів належить препарат Канефрон® Н, який має велику доказову базу та використовується як засіб для лікування, так і для профілактики. 2

У традиційному підході фітопрепарати були несправедливо відсунуті на другий план, а акцент робився на антибіотики та сечогінний засіб у кожній клінічній ситуації. Сьогодні найважливіша роль мікробіома людини для здоров’я посилено вивчається. Завдати шкоди рівноважній системі “мікробіом-організм” за допомогою хімічних препаратів легко, а відновлювати складно. Саме тому зараз приділяється велика увага ефективним, і водночас безпечним препаратів на рослинній основі.

Переваги нового підходу до лікування

З очевидних плюсів можна зазначити зміну ставлення до самого пацієнта. Тепер один клінічний випадок більше не розглядається як набір деяких симптомів. Комплексна терапія спрямована на поліпшення якості життя, і на боротьбу з тими захворюваннями, які, на перший погляд, не належать безпосередньо до захворювань сечовидільної системи.

Наприклад, сечокам’яна хвороба на тлі метаболічного синдрому. Неможливо повністю й назавжди позбутися конкрементів, доки пацієнт не зрозуміє необхідності корекції способу життя. Або при хронічному циститі: постійний біль і «непродуктивні» позиви до сечовипускання (особливо, якщо ця проблема переслідує людину багато років), можуть несприятливо позначитися на його моральному стані. Досвідчений лікар пам’ятає про всі аспекти, та працює одразу на кількох фронтах.

1. Моїсеєв СВ. 2003. Практичні рекомендації з антибактеріальної терапії та профілактики інфекцій сечовивідних шляхів із позицій доказової медицини. Інфекції та антимікробна терапія 5: 3.

2. Перепанова Т.С, Хазан П.Л. 2005. Рослинний препарат Канефрон H в лікуванні і профілактиці інфекцій сечових шляхів. Лікарська стан 4–5: 1–4.