Запалений сечовий міхур — явище неприємне, небезпечне і, на жаль, поширене. Гострий і хронічний цистит часто трапляються лікарям-урологам. Здебільшого пацієнти — це жінки від 18 до 40 років. У чоловіків цистит трапляється рідше, але протікає важче. У чому підступність недуги та як із нею боротися? Відповімо на ці питання в нашій статті.
Здоровий сечовий міхур складається з трьох оболонок: м’язова, зовнішня і слизова. Для організму важливі всі три шари, але безпосередньо із сечею контактує слизова оболонка. Вона вкрита епітелієм із товстими клітинами. Основна функція цього шару — не дати сечі проникнути в інші тканини.
Коли клітини епітелію руйнуються, сеча контактує з ніжними шарами, роз’їдає їх, спричняє біль. Виникає запалення слизової, яке називають циститом. Відбувається це під дією різних чинників: інфекційних, хімічних, термічних.
Якщо захворювання виникає вперше, мова йде про гострий цистит. Бажано одразу відвідати лікаря-уролога. Але якщо гостра форма повторюється, слизова оболонка втрачає міцність і еластичність, цистит плавно переходить у хронічний. Справитися з ним уже набагато важче.
Цистит — це не просто фізіологічне захворювання. Воно тягне за собою психологічні проблеми. Постійні болі, позиви в туалет, нічні пробудження впливають на емоційний стан і комфорт.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Причин недуги безліч, але в основному це інфекція, що потрапила до сечового міхура. Якими можуть бути причини циститу — допоможе розібратися таблиця:
Форма хвороби |
Причина |
Чинники |
Інфекційний |
Мікроорганізми в сечовому міхурі |
Порушення імунітету, інфекції дихальних шляхів |
Незахищений секс із різними партнерами |
||
Вагітність |
||
Погана гігієна статевих органів |
||
Неінфекційні середовища |
Фізичні чинники |
Високі або низькі температури довкілля |
Катетер у сечовому міхурі |
||
Хімічні |
Засоби гігієни, що подразнюють слизову оболонку |
|
Лікарські препарати (за тривалого приймання) |
||
Інші |
Радіація, опромінення |
|
Інтерстиціяльний цистит |
Не з’ясовані до кінця. Імовірно, фізіологічна будова сечовидільної системи, аутоімунні процеси |
Індивідуальні особливості організму |
Традиційно говорять про захворювання інфекційної природи. Яка ж мікрофлора впливає на його розвиток? Розглядаючи причини циститу, неможливо не сказати про його збудників1:
Мікроорганізми можуть довго перебувати на тілі людини, але активізуються вони в зручний момент. Основне завдання - не допустити їх потрапляння в сечовий міхур.
Якщо гострий цистит не лікувати вчасно, він може спричинити запалення нирок (пієлонефрит) та інші ускладнення. Тому важливо помітити його та відвідати лікаря за перших симптомів.
Кажуть, що якщо одного разу в людини розвинувся цистит, симптоми цієї хвороби ні з чим не сплутаєш. І це справді так. Основний симптом циститу - біль і різь під час сечовипускання, яка може бути дуже вираженою і відрізнятися за своїм характером. Найчастіше жінки та чоловіки скаржаться на ріжучий біль, але іноді він здається ниючим, тягучим. За бурхливого перебігу хвороби біль присутній не тільки під час походу в туалет. Може нити ділянка під лобком (там, де розташований сечовий міхур), а під час випорожнення, навпаки, виникає відчуття полегшення.
Зазвичай, якщо розвивається цистит, перші симптоми досить гострі. Може виникати біль і дискомфорт у нижній частині живота, також з'являється печіння під час сечовипускання, може виникати загальне відчуття розбитості. З часом ознаки хвороби наростають.
Небезпечний цистит - симптоми:
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Існує кілька варіантів класифікації такого захворювання. Залежно від характеру перебігу хвороби лікарі виділяють три різновиди хвороби:
Залежно від причини виникнення захворювання, воно може бути інфекційним або неінфекційним. Від чого з'являється цистит найчастіше, так це від проникнення в сечовий міхур патогенних мікроорганізмів (бактерій). Більшість різновидів цієї хвороби спровоковано кишковою паличкою, але й інші патогени можуть спричинити розвиток інфекції.
Що стосується неінфекційного циститу, то фахівці виділяють кілька різновидів такого захворювання:
У разі підозри на цистит рекомендується відвідати не тільки уролога. Жінкам потрібен гінеколог, оскільки інфекція може бути присутня в піхві. У чоловіків цистит тісно пов'язаний зі станом простати, тому похід до проктолога обов'язковий.
Загалом діагностика циститу охоплює два напрямки - інструментальний і лабораторний.
Щоб визначити, від чого з'являється цистит, лікар може використовувати інструментальні методи діагностики, до яких належить:
Аналізи на цистит:
Після підтвердження діагнозу лікар визначає, як лікувати цистит у кожному окремому випадку.
Терапія при циститі залежить від його природи.
Все-таки 90% випадків спричинено бактеріальними інфекціями. Тому головне завдання лікування - вбити збудник.
Лікувати цистит антибіотиками заведено у світовій практиці. Але сьогодні це викликає низку проблем:
ВООЗ стверджує, що антибіотикорезистентність3 сьогодні - поширене явище. Багато бактерій адаптувалися до сучасних препаратів і виживають під їхньою дією.
На жаль, за ускладнених форм захворювання не обійтися без антибіотика. Якщо цистит неускладнений, лікування можна замінити на медичні фітонірингові препарати на основі рослин.
Під час фітотерапії застосовують засоби на основі рослинної сировини. В урологічній практиці добре зарекомендувала себе композиція спеціального екстракту від Біонорики - Канефрон® H.
Канефрон® H у разі циститу чинить такі дії:
Діючи в комплексі, компоненти препарату руйнують бактеріальний білок і клітинні мембрани. Мікроорганізми гинуть без тяжких наслідків для організму.
Препарат випускається у двох формах. Яку саме потрібно приймати, визначає лікар після огляду та консультації. Таблетки Канефрон® H легко вживати, навіть не перебуваючи вдома. Краплі Канефрон® H підходять людям, яким важко пити пігулки. Обидві форми ефективні при лікуванні помірного циститу.
Канефрон® H - не просто рослинний засіб, це сучасний препарат, виготовлений за принципом фітонірингу. Лабораторні дослідження, наукові розробки та праця вчених вкладені в цю концепцію розробки нових ефективних препаратів. Канефрон® H можна починати приймати до походу до лікаря, він зніме спазми, поліпшить відтік сечі.
За грамотного лікування від циститу під наглядом лікаря хвороба зазвичай проходить без неприємних наслідків для здоров'я. Але відсутність адекватної терапії, недотримання рекомендацій лікаря та інші чинники можуть призвести до виникнення низки ускладнень, серед яких:
Особливо важлива профілактика захворювання за таких станів:
Щоб уникнути циститу, профілактика включає такі заходи:
І, звичайно ж, важливим фактором залишається здоровий спосіб життя. Шкідливі звички та сексуальне життя з різними партнерами виступають сприятливим ґрунтом для розвитку недуги.
Якщо у вас виникає ріжучий біль під час сечовипускання, часті та сильні позиви до сечовипускання - найімовірніше, у вас цистит. Ці симптоми можуть доповнюватися болем внизу живота й ознаками інтоксикації. Поставити точний діагноз може лікар.
Якщо у пацієнта діагностовано цистит інфекційний, для лікування зазвичай використовують антибіотики - їх призначає виключно лікар. Також лікар може призначити прийом препарату Канефрон від німецького бренду Біонорика. Доведено, що він ефективно пригнічує запалення, покращує відтік сечі, бореться зі збудниками хвороби та знижує ризик ускладнень.
Частота сечовипускань дуже індивідуальна. Воно може траплятися двадцять-тридцять разів на добу.
Спроби стримати сечовипускання під час циститу можуть посилити хворобливі відчуття і закінчитися мимовільним виділенням сечі. Терпіти позиви в туалет не рекомендується.
Під терміном "помилковий цистит" найчастіше мають на увазі гіперактивний сечовий міхур. За такого стану людина відчуває проблему частих і навіть імперативних сечовипускань під впливом стресових ситуацій та емоційного дискомфорту.
Яскраво жовта сеча може свідчити про нестачу рідини в організмі, що в разі циститу може бути дуже нехорошим симптомом - у разі такої хвороби пити потрібно побільше. Також сеча може забарвлюватися в жовтий колір у відповідь на прийом якихось медикаментів (наприклад, вітамінів у високому дозуванні).
Література:
1. Yizhe Lim; Stephen W. Leslie; Seanan O'Rourke. Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.