Цистит: особливості, причини та варіанти лікування

Запалений сечовий міхур — явище неприємне, небезпечне і, на жаль, поширене. Гострий і хронічний цистит часто трапляються лікарям-урологам. Здебільшого пацієнти — це жінки від 18 до 40 років. У чоловіків цистит трапляється рідше, але протікає важче. У чому підступність недуги та як із нею боротися? Відповімо на ці питання в нашій статті.

Що таке цистит

Здоровий сечовий міхур складається з трьох оболонок: м’язова, зовнішня і слизова. Для організму важливі всі три шари, але безпосередньо із сечею контактує слизова оболонка. Вона вкрита епітелієм із товстими клітинами. Основна функція цього шару — не дати сечі проникнути в інші тканини.

Коли клітини епітелію руйнуються, сеча контактує з ніжними шарами, роз’їдає їх, спричняє біль. Виникає запалення слизової, яке називають циститом. Відбувається це під дією різних чинників: інфекційних, хімічних, термічних.

Якщо захворювання виникає вперше, мова йде про гострий цистит. Бажано одразу відвідати лікаря-уролога. Але якщо гостра форма повторюється, слизова оболонка втрачає міцність і еластичність, цистит плавно переходить у хронічний. Справитися з ним уже набагато важче.

Цистит — це не просто фізіологічне захворювання. Воно тягне за собою психологічні проблеми. Постійні болі, позиви в туалет, нічні пробудження впливають на емоційний стан і комфорт.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Цистит: причини й особливості

Причин недуги безліч, але в основному це інфекція, що потрапила до сечового міхура. Якими можуть бути причини циститу — допоможе розібратися таблиця:

Форма хвороби

Причина

Чинники

Інфекційний

Мікроорганізми в сечовому міхурі

Порушення імунітету, інфекції дихальних шляхів

Незахищений секс із різними партнерами

Вагітність

Погана гігієна статевих органів

Неінфекційні середовища

Фізичні чинники

Високі або низькі температури довкілля

Катетер у сечовому міхурі

Хімічні

Засоби гігієни, що подразнюють слизову оболонку

Лікарські препарати (за тривалого приймання)

Інші

Радіація, опромінення

Інтерстиціяльний цистит

Не з’ясовані до кінця. Імовірно, фізіологічна будова сечовидільної системи, аутоімунні процеси

Індивідуальні особливості організму

Традиційно говорять про захворювання інфекційної природи. Яка ж мікрофлора впливає на його розвиток? Розглядаючи причини циститу, неможливо не сказати про його збудників1:

  • Кишкова паличка спричиняє недугу в 70–95% випадків. Ця бактерія живе в організмі здорової людини завжди. Небезпека з’являється в разі її підвищеного розмноження. У сечовий міхур вона може потрапити з фекалій під час гігієнічних процедур.
  • Стафілокок — другий за частотою винуватець інфекції. Спричиняє цистит у 5–20% випадків.
  • Клебсієли, протеї, інші ентеробактерії. Також представники нормальної мікрофлори, але варто уникати їхнього потрапляння в сечовий міхур.
  • Мікоплазми, хламідії та уреаплазми. Ці патогени — яскраві представники статевих інфекцій.

Мікроорганізми можуть довго перебувати на тілі людини, але активізуються вони в зручний момент. Основне завдання - не допустити їх потрапляння в сечовий міхур.

Симптоми циститу

Якщо гострий цистит не лікувати вчасно, він може спричинити запалення нирок (пієлонефрит) та інші ускладнення. Тому важливо помітити його та відвідати лікаря за перших симптомів.
Кажуть, що якщо одного разу в людини розвинувся цистит, симптоми цієї хвороби ні з чим не сплутаєш. І це справді так. Основний симптом циститу - біль і різь під час сечовипускання, яка може бути дуже вираженою і відрізнятися за своїм характером. Найчастіше жінки та чоловіки скаржаться на ріжучий біль, але іноді він здається ниючим, тягучим. За бурхливого перебігу хвороби біль присутній не тільки під час походу в туалет. Може нити ділянка під лобком (там, де розташований сечовий міхур), а під час випорожнення, навпаки, виникає відчуття полегшення.
Зазвичай, якщо розвивається цистит, перші симптоми досить гострі. Може виникати біль і дискомфорт у нижній частині живота, також з'являється печіння під час сечовипускання, може виникати загальне відчуття розбитості. З часом ознаки хвороби наростають.

  • Часте сечовипускання. Обумовлено постійним подразненням сечовика, який дає сигнал до спустошення. При цьому рідини в ньому може не бути зовсім або виділятися мала кількість. Людина ходить у туалет кілька разів на годину, але практично "вхолосту".
  • Імперативні позиви. Досить часто цистит проявляється найсильнішими позивами до сечовипускання, які неможливо терпіти. Але при цьому під час походу в туалет виділяється всього кілька крапель сечі.
  • В'язкі гнійні виділення при циститі свідчать про активне розмноження бактерій.
  • Позиви до туалету виникають уночі - 3-4 рази і більше.
  • Важке і повільне сечовипускання. Чоловіки при циститі скаржаться, що їм важко почати сам процес випорожнення.
  • Зміна кольору сечі. Вона стає темно-коричневою, з'являються пластівці, погіршується запах.
  • За наявності будь-якої ознаки потрібно звернутися до лікаря. Існує три фактори, які свідчать, що захворювання потребує термінової медичної допомоги та загрожує ускладненнями.

Небезпечний цистит - симптоми:

  • Кров у сечі.
  • Температура при циститі - від 38,5 і вище.
  • Постійні болі в попереку, які говорять про запалення нирок.
    У маленьких дітей перші ознаки змазані. Захворювання починається з нудоти і блювоти, дитина стає примхливою. У літньому віці симптоми циститу також можуть бути нехарактерними, супроводжуватися нетриманням сечі.
    Варто враховувати, що біль у попереку під час циститу - це досить нетиповий симптом. Така ознака може вказувати на поширення запального процесу на нирки. І її краще не залишати без уваги - необхідно звернутися по медичну допомогу.

    Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Види циститу

Існує кілька варіантів класифікації такого захворювання. Залежно від характеру перебігу хвороби лікарі виділяють три різновиди хвороби:

  • Цистит гострий. Гостре первинне запалення. Виникає раптово на тлі повного благополуччя. Як правило, успішно піддається лікуванню протягом 5-7 днів.
  • Цистит хронічний (рецидивуючий). Виникає в разі неправильного або недостатнього лікування гострого циститу, а також на тлі деяких особливостей здоров'я (наприклад, анатомічних аномалій або генетичної схильності тощо). Характеризується хвилеподібним перебігом - періоди ремісії змінюють періоди загострення. Загострюється мінімум 2 рази на рік.

Залежно від причини виникнення захворювання, воно може бути інфекційним або неінфекційним. Від чого з'являється цистит найчастіше, так це від проникнення в сечовий міхур патогенних мікроорганізмів (бактерій). Більшість різновидів цієї хвороби спровоковано кишковою паличкою, але й інші патогени можуть спричинити розвиток інфекції.
Що стосується неінфекційного циститу, то фахівці виділяють кілька різновидів такого захворювання:

  • Інтерстиціальний цистит. Його походження досі не до кінця зрозуміле вченим. Хвороба має хронічний характер і суттєво порушує якість життя людини. На відміну від класичного хронічного циститу в неї немає яскраво виражених ознак ремісії. І ефективні методи лікування такої хвороби поки що невідомі вченим.
  • Лікарський цистит. Виникає через негативний вплив деяких медикаментів, наприклад, для лікування онкології. Основна причина, від чого буває цистит такого типу, - це вплив компонентів лікарських препаратів, які залишають організм разом із сечею, подразнюючи та травмуючи при цьому слизові сечового міхура.
  • Радіаційний цистит. Виникає як побічний ефект променевої терапії, яка може провокувати виникнення запальних змін з боку тканин сечового міхура.
  • Вторинний цистит. Таке захворювання виникає як ускладнення інших станів, зокрема цукрового діабету, каменів у нирках, порушень у роботі простати або спинного мозку.

Діагностика циститу

У разі підозри на цистит рекомендується відвідати не тільки уролога. Жінкам потрібен гінеколог, оскільки інфекція може бути присутня в піхві. У чоловіків цистит тісно пов'язаний зі станом простати, тому похід до проктолога обов'язковий.
Загалом діагностика циститу охоплює два напрямки - інструментальний і лабораторний.
Щоб визначити, від чого з'являється цистит, лікар може використовувати інструментальні методи діагностики, до яких належить:

  • УЗД нирок, сечового міхура та сечоводу.
  • Рентгенографія. Протипоказана вагітним жінкам, а УЗД у "положенні" не завжди показує деякі відділи уретри. Тому профілактика циститу важлива ще на етапі планування вагітності.
  • Комп'ютерну томографію призначають у рідкісних випадках.

Аналізи на цистит:

  • Загальний аналіз сечі та крові. Наявність лейкоцитів свідчить про розвиток інфекції.
  • Біохімічний аналіз крові визначає зміни в нирках.
  • Бакпосів сечі та мазок на мікрофлору з органів репродуктивної системи. Допомагають визначити збудника і підібрати антибіотик.

Після підтвердження діагнозу лікар визначає, як лікувати цистит у кожному окремому випадку.

Лікування циститу

Терапія при циститі залежить від його природи.

  • Неінфекційний цистит лікування полягає в усуненні несприятливих чинників. З організму потрібно вивести бактерії, що накопичилися. Ще до походу до лікаря можна почати застосовувати німецький фітоніринговий препарат Канефрон® H.
  • Чутливий сечовий міхур (інтерстиціальний цистит) лікується антидепресантами, антигістамінними та протизапальними засобами. Також застосовують фізіотерапію від циститу неінфекційної природи.

Все-таки 90% випадків спричинено бактеріальними інфекціями. Тому головне завдання лікування - вбити збудник.
Лікувати цистит антибіотиками заведено у світовій практиці. Але сьогодні це викликає низку проблем:

  • Препарат потрібно з обережністю призначати вагітним, оскільки антибіотики впливають на плід2.
  • Антибіотики можуть чинити побічні дії на різні органи.

ВООЗ стверджує, що антибіотикорезистентність3 сьогодні - поширене явище. Багато бактерій адаптувалися до сучасних препаратів і виживають під їхньою дією.
На жаль, за ускладнених форм захворювання не обійтися без антибіотика. Якщо цистит неускладнений, лікування можна замінити на медичні фітонірингові препарати на основі рослин.
Під час фітотерапії застосовують засоби на основі рослинної сировини. В урологічній практиці добре зарекомендувала себе композиція спеціального екстракту від Біонорики - Канефрон® H.
Канефрон® H у разі циститу чинить такі дії:

  • Знімає запалення і спазм.
  • Полегшує больовий синдром.
  • Бореться з інфекцією.
  • Надає сечогінний ефект - мікроби виходять швидше.

Діючи в комплексі, компоненти препарату руйнують бактеріальний білок і клітинні мембрани. Мікроорганізми гинуть без тяжких наслідків для організму.
Препарат випускається у двох формах. Яку саме потрібно приймати, визначає лікар після огляду та консультації. Таблетки Канефрон® H легко вживати, навіть не перебуваючи вдома. Краплі Канефрон® H підходять людям, яким важко пити пігулки. Обидві форми ефективні при лікуванні помірного циститу.
Канефрон® H - не просто рослинний засіб, це сучасний препарат, виготовлений за принципом фітонірингу. Лабораторні дослідження, наукові розробки та праця вчених вкладені в цю концепцію розробки нових ефективних препаратів. Канефрон® H можна починати приймати до походу до лікаря, він зніме спазми, поліпшить відтік сечі.

Ускладнення циститу

За грамотного лікування від циститу під наглядом лікаря хвороба зазвичай проходить без неприємних наслідків для здоров'я. Але відсутність адекватної терапії, недотримання рекомендацій лікаря та інші чинники можуть призвести до виникнення низки ускладнень, серед яких:

  • інфекція нирок або пієлонефрит;
  • Пацієнти з циститом повинні бути обізнані про важливість дотримання запропонованого їм лікування. Також важливу роль відіграє збільшене споживання рідини. Без цього неможливе ефективне лікування циститу і профілактика його ускладнень.

Цистит: заходи профілактики

Особливо важлива профілактика захворювання за таких станів:

  • Вагітність. У "положенні" цистит виникає досить часто.
  • Знижений імунітет у міжсезоння.
  • Захворювання ЛОР-органів бактеріального характеру.
  • Вік після 50 років, у зв'язку зі змінами в сечовому міхурі.

Щоб уникнути циститу, профілактика включає такі заходи:

  • Носити одяг за сезоном. Короткі спідниці взимку або вузькі синтетичні штани влітку ведуть до розвитку патогенної мікрофлори.
  • Не носити обтислу спідню білизну.
  • Уникати протягів і переохолоджень.
  • Своєчасно спорожняти сечовий міхур.
  • Приймати душ вранці та ввечері.
  • Зміцнювати імунітет.

І, звичайно ж, важливим фактором залишається здоровий спосіб життя. Шкідливі звички та сексуальне життя з різними партнерами виступають сприятливим ґрунтом для розвитку недуги.

Якщо у вас виникає ріжучий біль під час сечовипускання, часті та сильні позиви до сечовипускання - найімовірніше, у вас цистит. Ці симптоми можуть доповнюватися болем внизу живота й ознаками інтоксикації. Поставити точний діагноз може лікар.

Якщо у пацієнта діагностовано цистит інфекційний, для лікування зазвичай використовують антибіотики - їх призначає виключно лікар. Також лікар може призначити прийом препарату Канефрон від німецького бренду Біонорика. Доведено, що він ефективно пригнічує запалення, покращує відтік сечі, бореться зі збудниками хвороби та знижує ризик ускладнень.

Частота сечовипускань дуже індивідуальна. Воно може траплятися двадцять-тридцять разів на добу.

Спроби стримати сечовипускання під час циститу можуть посилити хворобливі відчуття і закінчитися мимовільним виділенням сечі. Терпіти позиви в туалет не рекомендується.

Під терміном "помилковий цистит" найчастіше мають на увазі гіперактивний сечовий міхур. За такого стану людина відчуває проблему частих і навіть імперативних сечовипускань під впливом стресових ситуацій та емоційного дискомфорту.

Яскраво жовта сеча може свідчити про нестачу рідини в організмі, що в разі циститу може бути дуже нехорошим симптомом - у разі такої хвороби пити потрібно побільше. Також сеча може забарвлюватися в жовтий колір у відповідь на прийом якихось медикаментів (наприклад, вітамінів у високому дозуванні).

Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

Література:
1. Yizhe Lim; Stephen W. Leslie; Seanan O'Rourke. Interstitial Cystitis/Bladder Pain Syndrome. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я