Серед усіх захворювань сечовидільної системи цистит займає перше місце. Він уражає здебільшого жінок, оскільки у чоловіків може носити вторинний характер. За умови ігнорування цієї проблеми і відсутності адекватного лікування, гострий цистит часто переходить у хронічну форму.
Бактеріальний цистит – це запальний процес, що зачіпає стінки сечового міхура і спричинений бактеріями. Найчастіше він зустрічається серед жінок (у 8 разів частіше, ніж серед чоловіків), що обумовлено анатомо-фізіологічними особливостями будови уретри. У російськомовній медичній літературі термін «цистит» використовується повсюдно, тоді як у зарубіжних статтях він давно замінений на «інфекції або запалення нижніх сечовивідних шляхів». Це пояснюється тим, що досить рідко запальний процес локалізується тільки в сечовому міхурі, частіше він поширюється і на уретру.
Лікуванням циститу потрібно займатися одразу ж після появи перших симптомів, і не нехтувати профілактичними заходами. При переході в хронічну форму він набагато складніше піддається терапії і значно погіршує якість життя.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Клінічна картина захворювання перш за все залежить від його форми. Гострий цистит супроводжується:
Хронічний бактеріальний цистит характеризується періодами ремісій і загострень. Під час цієї форми захворювання больовий синдром не такий виражений, але через перманентний характер нерідко призводить до соціальної дезадаптації. Оскільки загострення бактеріального циститу у жінок нерідко виникає після статевого акту (навіть із дотриманням усіх правил гігієни), то в майбутньому можуть виникнути проблеми сексуального характеру, відстороненість від партнера. Крім того, хронічний цистит створює передумови передпухлинних змін на слизовій сечового міхура, що потребує пильного урологічного спостереження.
Бактеріальний цистит частіше спричинений двома видами патогенних мікроорганізмів:
У переважній більшості випадків збудником виступає кишкова паличка.
Велику роль у розвитку захворювання відіграють і чинники ризику. До них належать:
До того ж доведено, що часте застосування антибіотиків теж є фактором ризику рецидиву захворювання, що пов'язано із порушенням мікробіоценозу сечових шляхів.
Ризик розвитку бактеріального циститу у жінок вищий через коротку і широку уретру і близькість анального отвору. Саме через це захворювання, в більшості випадків, викликано кишковою паличкою. У деяких випадках використання сперміцидів як протизаплідних засобів може стати чинником ризику, оскільки ця група речовин може спричиняти місцеву алергічну реакцію і подразнення шкірних покривів.1
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Терапія запального захворювання перш за все спрямована на усунення патогенної мікрофлори. Лікування бактеріального циститу неможливо уявити без застосування антибактеріальних препаратів. Тільки кваліфікований фахівець може підібрати оптимальний засіб, який буде максимально ефективним і не спричинить великої кількості побічних ефектів. Дуже важливо не припиняти приймання антибіотиків після полегшення симптомів, адже в цьому випадку можливий розвиток стійкості патогенної мікрофлори до вибраного препарату.
При комплексній терапії призначають фітопрепарати, які не тільки мають сечогінну дію, але й здатні зменшити запалення, больовий синдром і спазм. До них належить Канефрон® Н від компанії Біонорика. Він створений за технологією фітонірингу, а це означає, що в кожній таблетці або краплі препарату міститься стандартизована адекватна доза діючих речовин рослинного походження. Ці ліки від бактеріального циститу створені з рослинних компонентів, тому вони мають мінімум протипоказань і побічних ефектів.
При гострому циститі або в період загострення також призначається рясне пиття, що сприяє природному виведенню патогенної флори. Варто виключити солоне, гострі страви, дотримуватися на початку лікування постільного режиму. Відповідальний підхід до терапії дозволить швидко позбутися симптомів і не допустити переходу захворювання в хронічну форму.
Перше правило профілактики – дотримання особистої гігієни:
Не варто активно користуватися засобами гігієни з великою кількістю ароматів або агресивних миючих засобів. Також на розвиток захворювання може вплинути тісний одяг, який здавлює м'які тканини малого таза.
При хронічному бактеріальному циститі важливо проходити регулярні огляди, уважно стежити за власним здоров'ям, уникати переохолоджень.2
Нерідко в період ремісії лікарі призначають фітопрепарат Канефрон®Н. Він має протизапальний ефект, перешкоджає прикріпленню патогенних бактерій до слизової сечового міхура, а також покращує відтік сечі, тому може попередити розвиток запального процесу на самому початку, навіть якщо виражених симптомів немає.
Не можна забувати про ще одну рекомендацію: вчасно спорожняти сечовий міхур. Застій сечі може спровокувати розвиток запального процесу, особливо на тлі зниженого імунітету або іншого захворювання сечовидільної системи.