Вагітність - це не хвороба. Але нерідко буває таке, що саме чудовий час виношування дитини затьмарюється виникненням або загостренням різних проблем зі здоров'ям. Так, досить серйозною проблемою є цистит у вагітної, який є потенційно небезпечним, тому що несе ризики для здоров'я жінки та плода. Адже за відсутності лікування інфекції сечовивідних шляхів можуть спровокувати різні ускладнення, зокрема важкі. Спробуємо розібратися, чому розвивається цистит під час вагітності 1 триместр і на пізніших термінах, а також розповімо, чи є особливості перебігу такого стану в майбутніх мам, і яким має бути лікування цього захворювання.
Цистит на ранніх термінах вагітності та на пізніших термінах може розвиватися з різних причин, серед яких далеко не останнє місце посідають анатомічні та фізіологічні зміни, які виникають в організмі майбутньої мами. Зокрема, одним із важливих провокувальних чинників прийнято вважати гормональні зміни, які починаються вже на перших місяцях вагітності. В організмі жінки зростає рівень прогестерону - він важливий для повноцінної імплантації ембріона в матковій порожнині та його подальшого розвитку. Водночас прогестерон спричиняє розслаблення м'язової тканини в усіх відділах сечовивідного тракту, в т.ч. в сечоводах і сечовому міхурі. Таке розслаблення знижує тонус сечоводу і впливає на динаміку міхура сечового, що спричиняє застої сечі. Ці процеси створюють сприятливі умови для активації патогенної флори - бактеріям легше підійматися з уретри до сечового міхура.
Оскільки підвищення рівня прогестерону починається вже в першому триместрі вагітності, то нерідко із запаленням сечового міхура стикаються жінки, які ще не знають про свій цікавий стан. Якщо розвивається цистит, ознаки вагітності можуть бути змазаними. Тому сексуально активним жінкам варто упевнитися у відсутності вагітності перед прийомом будь-яких медикаментів для лікування інфекції сечовивідних шляхів.
Розвитку циститу на ранніх термінах вагітності сприяє також закономірне зниження опірності організму, яке спостерігається під час імплантації заплідненої яйцеклітини. Це явище абсолютно фізіологічне, його основна мета - профілактика мимовільного переривання вагітності. Та на тлі зниження опірності організму може відбутися активація патогенної флори й розвиток запалення сечового міхура.
Фізіологічні зміни в імунній системі тривають протягом усього періоду вагітності, зокрема відбувається зниження клітинного імунітету, що може ускладнювати здатність організму протистояти бактеріальним інфекціям. Якщо говорити про таке явище як цистит під час вагітності 2 триместр, то на цьому етапі виношування дитини відбувається поступове збільшення матки. І цей орган може ставати механічною перешкодою для здорової функції сечоводів і сечового міхура. Здавлення наростає в міру розвитку і зростання плода, що ще більше привертає вагітних жінок до розвитку інфекцій сечовидільної системи.
Імовірність того, що розвинеться цистит під час вагітності 3 триместр збільшує ще й схильність до порушень у роботі травного тракту. На цьому етапі багато жінок страждають від закрепів, що негативно позначається на складі кишкової мікрофлори і може збільшувати ризик потрапляння кишкової палички до уретри і, згодом, до сечового міхура.
Таким чином ймовірність виникнення циститу в жінок під час вагітності дуже висока. І ризики розвитку запалення сечового міхура зростають ще сильніше в разі:
І якщо на зміни гормонального фону вплинути неможливо, то кожна майбутня мама може подбати про те, щоб знизити ризики виникнення циститу за допомогою простих змін повсякденних звичок.
Якщо виникає цистит у вагітної, симптоми зазвичай не відрізняються від ознак такої хвороби у невагітних жінок. Серед можливих проявів запалення сечового міхура:
Цистит у вагітної не супроводжується підвищенням температури, нудотою або блювотою. Такі симптоми вказують на те, що інфекційний процес піднявся - у нирки, або на інші проблеми зі здоров'ям.
За появи будь-яких ознак у порушенні функцій сечовидільної системи майбутній мамі варто звернутися за консультацією до лікаря. У разі підозри на цистит рекомендована консультація та уролога, і гінеколога.
Якщо лікар підозрює цистит у вагітної, діагностика зазвичай включає:
У деяких випадках може проводитися загальний аналіз крові, а також УЗД та інші дослідження. Перелік діагностичних маніпуляцій визначається лікарем з урахуванням спостережуваної картини, особливостей клінічної симптоматики і конкретного пацієнта. Якщо розвивається цистит у вагітних, рекомендації також обов'язково включають моніторинг стану плода.
Важливо враховувати, що симптоми запалення сечового міхура у майбутніх мам потребують проведення диференціальної діагностики. Адже порушення сечовипускання можуть бути пов'язані з фізіологічними змінами, пов'язаними з вагітністю, або із запальними захворюваннями органів малого таза, вагінальними інфекціями та інфекціями, що передаються статевим шляхом.
Якщо виникає цистит у вагітних, лікування призначає виключно лікар. І майбутній мамі необхідно суворо дотримуватися всіх лікарських рекомендацій щодо способу життя і прийому медикаментів, щоб знизити ризик ускладнень і рецидивів інфекції. Лікування циститу під час вагітності може включати:
Прийом знеболювальних ліків, які призначає лікар. У перші дні циститу сечовипускання може бути досить болючим, і щоб хоча б трохи полегшити самопочуття можуть використовуватися спеціальні препарати, найчастіше лікарі рекомендують застосовувати для цього парацетамол.
Канефрон таблетки можуть використовуватися під час вагітності. Проведені дослідження, зокрема досвід спостереження за майбутніми мамами, які приймали такий засіб, продемонстрував, що такий лікарський засіб не схильний викликати вади розвитку плода, а також не має фетальної/неонатальної токсичності. Канефрон краплі водночас вагітним не рекомендують, оскільки немає достатньої кількості доказів їхньої безпеки для такої категорії населення. Крім того, у складі крапель є етанол.
Щоб не допустити цистит у вагітних, профілактика повинна включати:
У вагітних цистит проявляється так само як і у не вагітних. Типові симптоми включають біль, дискомфорт і печіння під час сечовипускання, часте сечовипускання та імперативні позиви до сечовипускання. Можлива поява дискомфорту в нижній частині живота - в лобковій ділянці.
За правильного лікування цистит минає протягом 5-7 днів. Це стандартна тривалість антибіотикотерапії. Однак неприємні симптоми зникають раніше - вже через 2-3 дні після початку лікування.
Підібрати ліки для полегшення болю у вагітних допоможе лікар. Зазвичай з цією метою використовується парацетамол.
Цистит у вагітних виникає через потрапляння бактерій у сечовий міхур, що призводитьдо запалення слизових оболонок цього органу. Розвитку такого стану можуть сприяти гормональні зміни, зниження опірності організму, порушення правил гігієни, недостатнє вживання рідини.
Лікування циститу під час вагітності має проходити виключно під контролем лікаря. Воно може проводитися в домашніх умовах і включати прийом антибактеріальних препаратів, підвищене вживання рідини й обмеження подразників у дієті. Також на допомогу може прийти рослинний препарат Канефрон від Біонорика. Вагітним можна використовувати Канефрон таблетки, водночас Канефрон краплі їм не рекомендовані.
Література:
1Patricia J. Habak; Karen Carlson; Robert P. Griggs, Jr. Urinary Tract Infection in Pregnancy. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
2Інструкція до препарату Канефрон