За даними вчених, кожні 10 жінок зі 100 відчувають симптоми циститу хоча б раз на рік1. Це не дивно, адже будова жіночого тіла сприяє потраплянню інфекції в сечовий міхур2. Цистит у жінок може давати ускладнення на нирки, репродуктивну систему, спричиняє емоційний дискомфорт і впливає на психологічний стан. Але чому він виникає і як його перемогти?
Жіночий цистит — що це?

Запальний процес у сечовому міхурі називають циститом. Він однаковий для жінок і чоловіків. Відрізняються деякі причини, пов'язані з анатомією, а також перебіг захворювання. Так, у "слабкої статі" недуга проявляється частіше3, але протікає легше, ніж у чоловіків.
Цистит у жінок має різну природу і характер. Легке запалення виникає швидко, за умови своєчасної терапії проходить за 2-3 дні. Важкі форми лікуються довше — від тижня до 14 днів8. Хронічний і інтерстиціальний жіночий цистит вилікувати до кінця практично неможливо, але можна полегшувати його симптоми4.
У жінки короткий сечовипускальний канал, дуже близько до нього розташована піхва. Все це полегшує шлях для бактерій. Вони потрапляють в уретру під час гігієнічних процедур, контакту з джерелом інфекції. З сечовипускального каналу мікроорганізми підіймаються вище — в сечовий міхур, активно розмножуються там, прикріпляючись до епітелію.
Цей шар — захист слизової оболонки сечового міхура. Він не дозволяє сечі контактувати з прилеглими тканинами органу. Якщо кишкова паличка прикріплюється до слизової, епітелій пошкоджується, спричиняючи запалення, і виникає цистит — жіночий ворог номер один. Хвороба завдає багато неприємностей, фізіологічних і емоційних.
Клітини слизової оболонки можуть постраждати не тільки від інфекції. Є й інші чинники, які їх подразнюють. У будь-якому випадку, запалення викликає симптоми, які іноді неможливо терпіти. Це часті позиви до сечовипускання, сильні болі внизу живота або в промежині.
Цистит у жінок: причини
Анатомічні особливості — чинник ризику, але існують й інші причини захворювання. Залежно від них, виділяють кілька видів циститу:
- Інфекційний. Виникає при попаданні інфекції та її розмноженні. На його частку припадає близько 90% випадків5.
- Неінфекційний. Слизова страждає від перепадів температур, хімічних чинників, механічних пошкоджень.
- Рецидивний. Якщо цистити повторюються, епітелій втрачає свої захисні властивості, стає вразливим. Тоді розвивається хронічне захворювання.
- Інтерстиціальний. Хвороба нез'ясованої природи. Сечовий міхур стає дуже чутливим і постійно запалюється. Можливі причини — аутоімунна, алергічна реакція, індивідуальні особливості будови тіла.
Підсумувавши, можна виділити основні причини циститу в жінок:
- потрапляння інфекції висхідним шляхом (з уретри або піхви);
- подразнення слизової агресивними речовинами (в складі мила, гелю для душу);
- деякі алергічні реакції;
- опромінення і радіація;
- переохолодження або, навпаки, перегрів органів малого таза;
- стрес, перевтома;
- порушення імунітету — його знижена функція або аутоімунні процеси;
- застій сечі та несвоєчасне спорожнення сечового міхура;
- травмування слизової оболонки при операціях або установці катетера;
- приймання агресивних ліків і виведення токсинів, які залишаються після їх розпаду;
- нерегулярний секс із різними статевими партнерами.
Лікарі виділяють різні особливості протікання циститу:
- перебіг хвороби гострий або хронічний;
- причини — первинний виникає як окреме захворювання, вторинний розвивається на тлі інших недуг;
- наявність морфологічних змін слизової.
Залежно від виду циститу, призначають відповідне лікування.
Цистит: симптоми у жінок
Найнеприємніша ознака при циститі — пронизливий біль під час сечовипускання. Зазвичай, тільки після цього симптому жінка звертається до лікаря. Але ранні дзвіночки можуть з'являтися і до цього. Якщо почастішали позиви в туалет, особливо вночі, в лобку почало трохи поколювати, це можуть бути перші ознаки циститу у жінок. Чим раніше вдасться встановити діагноз і почати лікування, тим ефективнішим і швидшим воно буде.
Загалом хвороба проявляє себе так:
- Часті позиви до сечовипускання — до декількох разів на годину. У стадії загострення почуття позивів у туалет може не припинятися зовсім. Це свідчить про сильне подразнення сечового міхура й активне запалення.
- Хворобливість під час спорожнення сечового міхура. У деяких ситуаціях після спорожнення жінка відчуває полегшення, біль стихає, але ненадовго.
- При сечовипусканні виходить невелика кількість рідини. У здоровому стані сечовий міхур дає позиви за наповнення. При циститі він постійно подразнений і запалений. Через це сигнали з'являються навіть при не наповненому сечовому міхурі.
- Пластівці в сечі, її темний і каламутний колір, поява осаду. Ці ознаки виявляються при аналізі, але їх можна помітити й візуально.
Симптоми циститу у жінок, при яких потрібна термінова медична допомога:
- Кров у сечі. Навіть у малих кількостях може свідчити про пошкодження стінок сечового міхура або про інші небезпечні стани.
- Сильний біль у попереку. Легкі болі, що тягнуть, можуть з'являтися на початкових стадіях запалення. Різкий сильний біль із "прострілами" може свідчити про сходження інфекції та розвиток пієлонефриту (запалення нирок), при цьому боліти може тільки з одного боку. Щоб не переплутати відчуття із захворюваннями хребта, деякі намагаються прикласти до попереку щось тепле, обмотати її хусткою або ковдрою. Але це не інформативно — при прострілах у поперековій ділянці хребта теж допомагає.
- Висока температура. При значенні понад 37,5 градусів потрібно звернутися до лікаря.
При ігноруванні симптомів і несвоєчасному лікуванні циститу можуть виникнути ускладнення.
Як діагностувати
Лікування циститу у жінок потребує своєчасної діагностики. Симптоми можуть свідчити й про інші захворювання, тому важливо встановити діагноз. Для комплексного підходу до хвороби жінці краще відвідати трьох фахівців:
- Лікаря-уролога. Він обстежує безпосередньо нирки та сечовий міхур.
- Гінеколога. Може виявити інфекції гінекологічної сфери, які часто є збудниками циститу.
- Невропатолога — часто рецидивний цистит може бути наслідком чутливого сечового міхура, в такому випадку ситуація вимагає широкого підходу до лікування.
Діагностика жіночого циститу зводиться до таких досліджень:
- Загальні аналізи. Підвищена кількість лейкоцитів у крові або сечі — перша ознака інфекції.
- Біохімічний аналіз крові розповідає про внутрішні зміни, які відбуваються в нирках.
- Сеча за Нечипоренко. Вивчення осаду допомагає виявити інфекцію та інші процеси.
- Бактеріологічний посів і чутливість до антибіотиків — виявляють збудника і допомагають підібрати препарат.
- УЗД або рентген нирок і сечового міхура.
Діагностика може утруднятися під час вагітності, оскільки на УЗД не завжди видно всі потрібні відділи сечовидільної системи. Рентген вагітним протипоказаний.
Цистит у жінок: лікування
Хворобу лікують залежно від її причини.
Лікування циститу у жінок неінфекційного характеру передбачає:
- Усунення джерела подразнення. Якщо це алергія або реакція на мило, гель, то їх просто прибирають.
- Цистит може виникати після установки катетера або інших механічних пошкоджень сечоводу. Після загоєння слизової він зазвичай проходить.
- Виведення токсинів. Якщо запалення виникло після хімієтерапії, опромінення або приймання ліків, додатково організм потрібно очистити від шкідливих речовин.
- Приймання антидепресантів, антигістамінних та інші методи, у разі високої чутливості сечового міхура.
Лікування циститу в жінок у разі інфекції — це антибактеріальна терапія. Оскільки в більшості випадків збудником є бактерії, призначають антибіотик. Однак багато сучасних штамів пристосовуються до його дії та починають проявляти стійкість. Її називають антибіотикорезистентністю — ліки стають неефективними. Сьогодні ВООЗ гостро ставить питання про антибіотикорезистентність6 і шукає нові шляхи в лікуванні інфекцій.
Альтернативне лікування неускладнених форм циститу — фітотерапія. Деякі засоби на основі рослинних екстрактів застосовують для боротьби із захворюванням. Одне з них – Канефрон® H від німецької компанії Bionorica. Препарат випускається у двох зручних формах – Канефрон® H таблетки та Канефрон® H краплі. Канефрон® Н застосовують для лікування і профілактики різних урологічних захворювань, зокрема при лікуванні гострого циститу у жінок. Засіб довів свою ефективність у ряді досліджень7.
Основна концепція компанії Bionorica — фітоніринг, який означає максимально ефективне використання сил природи, оскільки фітопрепарати виробляються з кращої рослинної сировини, що виросла в оптимальних клімато-географічних місцях Європи, за допомогою новітніх ефективних методів виробництва. Фітонірінговий препарат містить у результаті максимальну кількість фармакологічно активних речовин із наступних рослин:
- Золототисячник, трава;
- Любисток, корінь;
- Розмарин, листя.
Активні компоненти рослин підсилюють дію один одного і борються з циститом. Канефрон® H надає протизапальний, спазмолітичний, антибактеріальний і знеболювальний ефекти, покращує сечовиділення. Він може застосовуватися на додаток до антибіотиків або самостійно, залежно від тяжкості циститу.
Профілактика жіночого циститу
Шкідливі звички та часта зміна статевих партнерів — одні з важливих чинників ризику. Здорового способу життя краще дотримуватися завжди.
Щоб попередити цистит, профілактика у жінок передбачає такі заходи та правила:
- Уникати холодних поверхонь, на які можна присісти, не переохолоджуватися. Це веде до зниження імунітету й активізації інфекцій.
- Влітку носити вільний натуральний одяг. Постійний перегрів органів малого таза — хороший ґрунт для розвитку мікроорганізмів.
- Не носити вузьку спідню білизну, особливо синтетичну, постійно. Хоча б вночі потрібно міняти її на бавовняну білизну.
- Своєчасно спорожняти сечовий міхур. Постійне "терпіння" сприяє його подразненню, розтягуванню і появі чутливості.
- Проводити правильну гігієну двічі на день у напрямку від піхви.
Профілактика циститу у жінок має бути присутня завжди. Великих зусиль вона не потребує, але допомагає попередити цю неприємну хворобу.
1 Национальный центр биотехнологической информации: NCBI, Кельн, Германия: Институт качества и эффективности в здравоохранении (IQWiG) ; 24 октября 2019. Конец формы Острый цистит: обзор.
2 Кульчавеня Екатерина Валерьевна, and Холтобин Денис Петрович. "Комплексная терапия женщин, больных бактериальным циститом" Journal of Siberian Medical Sciences, no. 1, 2013, pp. 38.
3 Пушкарь Д.Ю., Зайцев А.В., Касян Г.Р., и Цыбуля О.А.. "Обзор препаратов ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ НЕОСЛОЖНЕННОГО ЦИСТИТА У ЖЕНЩИН" Медицинский совет, no. 7-8, 2010, pp. 60-66.
4 Лоран О.Б., Синякова Л.А., and Косова И.В.. "Медикаментозное лечение интерстициального цистита" Медицинский совет, no. 1-2, 2008, pp. 20-26.
5 Лечение и профилактика хронического рецидивирующего цистита у женщин. О.Б.Лоран, Л.А.Синякова, И.В.Косова, Кафедра урологии (зав. – член-корр. РАМН проф. О.Б.Лоран) РМАПО, Москва. Журнал доказательной медицины Consilium Medicum, Урогенитальные инфекции. Том 06/N 7/2004
6 Инфекции мочевыводящих путей − quo vadis? Новые альтернативные возможности лечения неосложненных инфекций мочевыводящих путей Kurt G. Naber (Курт Г. Набер)1, Zafer Tandogdu (Зафер Тандогду), Bela Köves (Бела Ковач), Gernot Bonkat (Гернот Бонкат) и Florian Wagenlehner (Флориан Вагенленер)
7 WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10
8 Український часопис. Актуальні питання клінічної практики. 4 (114) – VII/VIII 2016. Цистит: етіопатогенез, класифікація, клінічна картина, діагностика, лікування, Пасєчніков С.П., доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри урології, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, УДК 616.62-002