Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Дієта при пієлонефриті

Пієлонефрит (як і інші захворювання сечовидільної системи) не може бути вилікуван однією чарівною таблеткою, захворювання схильне до рецидиву і хронізації. Тому важливо не тільки слідувати призначенням лікаря в гострий період і на етапі профілактики, а й коригувати власний спосіб життя. Ті, хто хоч раз відчував на собі весь спектр симптомів при пієлонефриті, хто знає про можливі ускладнення з боку нирок, намагаються не допустити повторення такого досвіду. Важливу роль у схемі лікування займає лікувальне харчування.

Здавалося б, усі антибіотики випито, пацієнт уже краще за багатьох лікарів розбирається в специфіці сечогінних препаратів, а безсольова дієта благополучно пережита. Але в період сезонних вірусних захворювань симптоми можуть повертатися, і самопочуття залишає бажати кращого. Тепер до нирок доведеться ставитися дбайливо все життя!

Дієта при пієлонефриті необхідна перш за все для того, щоб розвантажити нирки і налагодити їх роботу. За допомогою зміни харчових звичок можна:

  • зменшити або запобігти появі набряків;
  • нормалізувати артеріальний тиск (так, за це теж відповідають нирки);
  • зменшити схильність до запальних процесів.

І цього досягають, перш за все, зменшенням білка в раціоні, наприклад, м'яса і субпродуктів. І, звичайно, мінімум солі, а також гострих приправ, солінь, копченостей. Така дієта при запаленні нирок тільки на перший погляд може здатися жахливою. Згодом до їжі без солі можна звикнути, і багато хто вважає, що так навіть смачніше.

Особливості дієти при пієлонефриті

Дієта при пієлонефриті

В її основі лежать два принципи: менше білків і менше солі. З сіллю усе досить просто: натрій сприяє затримці води в організмі, а пошкоджені нирки не можуть впоратися з її виведенням. До того ж, згідно з останніми дослідженнями, підвищена кількість солі в раціоні сприяє порушенню гормонального балансу: альдостерону мало, а глюкокортикоїдів багато. Така невідповідність провокує зниження імунітету, що збільшує ризик загострення різних запальних захворювань (а пієлонефрит належить саме до таких).1

З білком трохи інша історія. Нирки виводять фінальні продукти розщеплення білків: ті, які не підходять для «будівництва» м'язів або шкіри. Тому чим більше надходить білка, тим важче працюють нирки. А в ослабленому стані це досить важко.2

До вуглеводів і жирів претензій ніяких, їх можна і потрібно споживати згідно фізіологічній нормі. Загальна калорійність продуктів має зберігатися, що вкрай важливо для підтримки життєдіяльності. Харчування при пієлонефриті повністю виключає:

  • ковбасу, сосиски, сардельки;
  • копченості та соління;
  • газовані напої, снеки, фастфуд;
  • рибу, ікру;
  • наваристі бульйони, особливо м'ясні.

Відсутність цих продуктів не тільки поліпшить роботу нирок. Якщо з раціону прибрати чіпси і бургер, то шлунок, шкіра і волосся відреагують позитивно. Можна сказати, що пієлонефрит – відмінний привід зайнятися собою!

Сіль, до речі, виключається в повному обсязі, її загальне споживання не має перевищувати 3 грами на добу. Але ж смак продуктам можна надати за допомогою спецій і приправ (тільки не гострих)! Так що рано повністю переходити на прісну варену курку і салати.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Так що ж можна готувати?

Кожен з нас хоче з кожним днем покращувати якість життя. Тому саме час навчитися смачно готувати такі страви:

  1. Овочеві супи. Їм можна надати смак сметаною, маслом, оцтом або спеціями. Пам'ятаємо, що ніякого наваристого бульйону з м'яса або грибів.
  2. Випічка без солі. Так, доведеться навчитися пекти хліб самостійно або відмовитися від нього зовсім.
  3. Нежирна запечена яловичина або курка тільки вітаються. Індичка, язик, кролик теж можуть бути на столі, головне не зловживати.
  4. Усі молочні та кисломолочні продукти, крім сирів. В останніх дуже багато солі.
  5. Крупи і овочі чудово підійдуть як гарнір. Звичайно, мова не йде про квашену капусту або солоні огірки. До речі, салати тепер теж не можна солити.
  6. Не відмовляємо собі в ягодах і фруктах. Життя має мати смак і фарби!
  7. Запити всю цю пишність можна чаєм або неміцною кавою. Від алкоголю доведеться відмовитися.

Тільки на перший погляд безсольова дієта виглядає прісною, а життя втрачає смак. Їжу можна варити, запікати, і навіть смажити. Існує величезна кількість спецій, а з часом до такого режиму харчування легко звикнути. Це набагато простіше і краще, ніж страждати від болю при загостренні хронічного пієлонефриту, або прокидатися з жахливими мішками під очима.

У яких випадках дієта ефективна?

Лікувальне харчування при пієлонефриті ефективно в тому випадку, якщо його дотримуватися регулярно і без осічок. Це новий спосіб життя і суворі рекомендації, а не побажання. Якщо берегти нирки, не навантажувати їх надмірно і слідувати рекомендаціям лікаря, то загострень пієлонефриту легко уникнути.

Крім корекції харчування урологи призначають для профілактики курсами фітопрепарат Канефрон Н, який зменшує ймовірність приєднання бактеріальної інфекції, нормалізує відтік сечі, бореться із запаленням і спазмами. Той, кому «пощастило» захворіти на пієлонефрит, має бути насторожі все життя.

І особливу групу складають пацієнти, які скаржаться не тільки на пієлонефрит, але і на супутню йому сечокам'яну хворобу. У цьому випадку список дозволених продуктів коригується залежносто від хімічного складу каменю і рН сечі.

Коваль Сергій Анатолійович

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович
медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin


1. A high-salt diet compromises antibacterial neutrophil responses through hormonal perturbation. Katarzyna Jobin, Natascha E. Stumpf, Sebastian Schwab, Melanie Eichler. - Science Translational Medicine 25 Mar 2020.

2. Urinary Tract Infection Syndromes: Occurrence, Recurrence, Bacteriology, Risk Factors, and Disease Burden. Infectious Disease Clinics of North America Volume 28, Issue 1, March 2014, Pages 1-13