Перейти до основного вмісту
канефрон
канефрон

Пісок і камені в сечовому міхурі

Сечовий міхур – своєрідний резервуар, в якому накопичується сеча. Це орган, відповідальний за її своєчасне виведення. Завдяки м'язовому каркасу стінки міхура можуть розтягуватися, збільшуючись в обсязі до 1 л (тоді як фізіологічна ємність становить до 300 мл).

Камені утворюються в самому сечовому міхурі вкрай рідко, частіше вони потрапляють туди зі струмом сечі з ниркової балії. Такий патологічний процес – прямий наслідок запальних захворювань будь-яких відділів сечовивідних шляхів, порушення обміну речовин або неправильно підібраного раціону. Камені в сечовому міхурі небезпечні тим, що можуть повністю перекрити відтік сечі. Важливо вчасно звернутися по медичну допомогу навіть при незначних скаргах, які характерні для цього захворювання.

Пісок в сечовому міхурі, на жаль, зустрічається частіше. Це пояснюється тим, що солі в сечі можуть кристалізуватися і випадати в осад із подальшим утворенням мікроконкрементів («піску»).

Ознаки та симптоми піску в сечовому міхурі

Найбільш поширеним симптомом появи піску в сечовому міхурі вважається печіння при сечовипусканні. Така клінічна картина з'являється через травмування ніжної слизової оболонки уретри гострими гранями кристалів солей.

До інших проявів захворювання належать:

 • ниючий біль внизу живота;
 • порушення і утруднення сечовипускання;
 • помутніння сечі за рахунок гемоглобіну, високої концентрації солей і піску.

Часто через постійну травматизацію стінок сечового міхура розвивається цистит. Тоді клінічна картина стає більш різноманітною: підвищується температура, з'являється нездужання, загальна слабкість, змінюється біохімічний і клітинний аналіз сечі.

Через болюче сечовипускання цю патологію нерідко плутають із захворюваннями, які передаються переважно статевим шляхом. Саме тому не варто займатися самолікуванням і ставити собі діагноз за допомогою інтернету або друзів. Тільки досвідчений лікар може швидко визначити захворювання і вибрати вірну тактику лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Причини появи

Найчастіше пісок або камені в сечовому міхурі не є окремою патологією, а розвиваються на тлі інших станів:

 1. Захворювання, пов'язані з порушенням відтоку сечі. У чоловіків до них належать доброякісні новоутворення простати, простатит, злоякісні пухлини малого таза. Також подібний стан нерідко розвивається після травми сечового міхура або уретри, неакуратної установки катетера або хірургічного втручання.
 2. Неправильно підібраний раціон. Наприклад, надлишок щавлю і зелені нерідко стає причиною формування оксалатних каменів.
 3. Недостатнє споживання рідини або надлишок кухонної солі.
 4. Захворювання, пов'язані з порушенням обміну речовин: остеопороз, патологія паращитоподібних залоз, подагра та інші.
 5. Географічний фактор. У жителів жаркого клімату підвищується ризик виникнення піску і конкрементів у всіх відділах сечовивідних шляхів.
 6. Спадкова схильність.

На жаль, неможливо повністю застрахуватися від появи сечокам'яної хвороби, навіть якщо передбачити всі перераховані вище чинники. Саме тому важливо не тільки звертатися до лікаря при перших симптомах, а й проходити регулярні профілактичні огляди.

Пацієнтам, які раніше страждали на уролітіаз, слід бути дуже уважними і не нехтувати профілактичними методами. Багато лікарів для профілактики утворення піску або конкрементів призначають приймання фітопрепарату Канефрон® Н у періоді ремісії. Він нормалізує хімічні властивості сечі і запобігає появі піску або запального процесу.

Види каменів у сечовому міхурі

Для визначення оптимальної тактики лікування необхідно не тільки виявити пісок або камені в сечовому міхурі, а й дізнатися їх хімічний склад. Адже саме від нього залежать рекомендації щодо харчування, підбір препаратів і необхідність у хірургічному втручанні.

За структурою камені діляться на:

 1. Оксалатні, що складаються з кальцієвих солей щавлевої кислоти. Вони найбільш щільні з усіх і добре визначаються як при ультразвуковому дослідженні, так і на КТ. Ці конкременти зустрічаються найчастіше.
 2. Фосфатні камені, які найчастіше виникають на тлі вже наявного інфекційного процесу. На вигляд вони білі, утворюються при лужній реакції сечі (понад 7,2) і добре визначаються за допомогою комп'ютерної томографії.
 3. Уратні камені формуються з солей сечової кислоти, щільні, з гладкою поверхнею.1 Даний тип конкрементів є другим за поширеністю.

Але уролітіаз супроводжується не тільки наявністю конкрементів. До його проявів належить і пісок в сечоводі або сечовому міхурі.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Діагностика

Будь-яка діагностична процедура можлива тільки після відвідування профільного фахівця. Лікуванням сечокам'яної хвороби у всіх її проявах займаються урологи, терапевти і педіатри, в рідкісних випадках гінекологи. Самолікування або самодіагностика ніколи не замінять огляду у кваліфікованого фахівця.

Перш за все необхідно оцінити скарги і зібрати анамнез хвороби і життя. Подальше лікування можливе тільки після:

 1. Визначення рН сечі.
 2. Інтерпретації загального аналізу сечі. Важливим діагностичним критерієм є наявність білка, лейкоцитів, еритроцитів і осаду.
 3. УЗД або комп'ютерна томографія дозволяють визначити локалізацію, розмір і припустити хімічний склад конкременту.
 4. Іноді для верифікації каменів або піску в сечоводі призначається цистоскопія. 2

Тільки після цього можливе визначення тактики лікування. Терапія уролітіазу неможлива без медикаментів і дієти. Адже важливо не тільки позбутися каменю або піску, але й відновити нормальну роботу органів видільної системи. Для тривалого приймання добре підходить рослинний препарат Канефрон® Н, вироблений за технологією фітонірингу. Для створення препарату відбираються кращі сорти лікарських рослин, які надалі проходять селекцію і культивуються на власних екологічних полях в Європі. Кожен етап виробництва супроводжується лабораторними дослідженнями, завдяки чому всі таблетки або краплі Канефрон® Н мають достатню і незмінну концентрацію діючої речовини.

Канефрон® Н – комплексний рослинний препарат, який застосовується як для лікування, так і для профілактики уролітіазу. Від інших лікарських зборів його відрізняють запатентовані процеси отримання екстрактів (наприклад, трави золототисячника, листя розмарину або кореня любистку) і стандартизоване вирощування сировинної бази. Канефрон® Н відповідає всім вимогам доказової медицини.

Методи лікування

Усю терапію можна розділити на три етапи:

 1. Видалення піску або каменю.
 2. Лікування супутніх патологічних процесів, зокрема запального.
 3. Профілактика.

Для прискорення евакуації піску з сечового міхура часто призначають сечогінні препарати. Краще віддавати перевагу комбінованим засобам. Канефрон® Н належить до рослинних засобів, які не тільки покращують відтік сечі, але й мають протизапальний ефект. Він сприяє підтриманню кислотності сечі в оптимальних межах, а також пригнічує головні універсальні чинники утворення конкрементів будь-якого типу.

Лікування піску в сечовому міхурі неможливо без зміни способу життя. Для швидкої елімінації лікарі рекомендують пити 2,5-3 літри води на день. Також важливо переглянути харчові звички, щоб не спровокувати рецидив захворювання.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як болить за наявності каменів у сечовому міхурі?

Насправді хворобливі відчуття при появі конкрементів бувають різними. Хворого можуть турбувати:

 • болі внизу живота — у ділянці лобка й над ним;
 • біль гострого колючого або тягнучого тупого характеру, який може віддавати в ділянку статевих органів;
 • сильний біль, інтенсивність якого зростає під час сечовипускання, а також під час рухів і навіть простих змін положення тіла (особливо різких);
 • тягнучий ниючий біль, який відчувається в ділянці стегон, інтимних органів і промежини.

Як виходить камінь із сечового міхура?

Найчастіше вихід конкрементів із сечового міхура не провокує вираженого болю, на відміну від виходу каменів із нирки, бо, на відміну від сечоводів, уретра має ширший діаметр як у жінок, так і в чоловіків. Вихід каменів відбувається в процесі сечовипускання.

Однак великі конкременти й утворення з гострими краями можуть провокувати:

 • зміну характеру струменя під час сечовипускання — він може ставати переривчастим, тонким, втрачати звичний натиск;
 • появу крові в сечі внаслідок травмування слизових оболонок;
 • хворобливі відчуття, відчуття різі та дискомфорту в процесі сечовипускання.

У разі блокування каменем внутрішнього уретрального отвору, який розташований біля самої шийки сечового міхура, можлива гостра затримка сечі. Такий стан проявляється неможливістю помочитися і є приводом для екстреного звернення по медичну допомогу.

Дієта при каменях у сечовому міхурі

Пацієнтам із сечокам’яною хворобою рекомендується змінити звичне харчування — це допоможе усунути порушення метаболізму, які призвели до утворення конкрементів. Дієта є ефективним методом профілактики рецидиву хвороби, а також допоміжним методом терапії захворювання. Пацієнтам із таким захворюванням слід насамперед відмовитися від:

 • продуктів, насичених безліччю консервантів і штучних добавок;
 • газованої води та спиртних напоїв;
 • значної кількості м’яса та субпродуктів;
 • шпинату й щавлю, що містять оксалати (а саме щавлеву кислоту), які здатні стимулювати утворення каменів і ускладнювати природне виведення солей;
 • солоної їжі, яка стає причиною затримки рідини в організмі, а також відкладення солей.

Точний план дієти при сечокам’яній хворобі залежить від результатів обстеження, яке проводить лікар. Лікар визначає рівень вмісту різних солей у сечі, на підставі чого робить висновки про природу каменів:

Підвищений рівень оксалатів потребує підвищення рівня магнію. Для цього необхідно включити у свій раціон горіхи, насіння, бобові, банани, авокадо, яблука й солодкий перець. Водночас важливо відмовитися від вживання цитрусових, шпинату й щавлю, а також шоколаду та іншої їжі, що містить какао.

За уратних каменів важливо вживати продукти, які підлужнюють сечу, зокрема молокопродукти, фрукти і ягоди, а також горіхи та насіння. При цьому варто обмежити вживання м’ясних і рибних продуктів, щавлю і шпинату, а також грибів — уся ця їжа багата на пурини.

Фосфатні новоутворення є показанням для вживання їжі, що підкисляє сечу, зокрема м’ясних і рибних продуктів, яєць, зернових, гарбуза, яблук і журавлини. При цьому краще обмежити вживання молокопродуктів, сиру та іншої рослинної їжі.

У будь-якому разі дієта за сечокам’яної хвороби має базуватися на рекомендаціях лікаря.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Канефрон® Н при лікуванні та профілактиці сечокам’яної хвороби

Канефрон® Н від Біонорика СЕ — це ліки на природній основі, які ефективно допомагають при різних порушеннях у роботі сечостатевої системи. У його основі містяться екстракти різних рослин (у т.ч. трави золототисячника, кореня любистку й листя розмарину), які посилюють дію один одного, чинять потужний протизапальний, протимікробний і м’який сечогінний вплив.

Канефрон® Н може допомогти та при сечокам’яній хворобі. Він допомагає вивести вже сформовані конкременти, оскільки:

 • стимулює відтік сечі;
 • знімає рефлекторні спазми;
 • покращує кровообіг в органах сечостатевої системи;
 • усуває запалення, яке може виникати при пошкодженні чутливих слизових оболонок твердими каменями.

Також прийом Канефрон® Н нерідко рекомендують для профілактики рецидивів хвороби вже після успішного лікування сечокам’яної хвороби. Його компоненти нормалізують кислотність сечі, що допомагає знизити ризик формування нових каменів в органах сечової системи.

Який лікар займається лікуванням каменів у сечовому міхурі?

Діагностикою і терапією каменів у сечовому міхурі займається лікар-уролог. У разі необхідності хірургічного видалення конкрементів необхідна допомога хірурга.

Чому з’являються камені в сечовому міхурі?

Основна причина утворення каменів криється в зміні складу сечі: вона стає більш концентрованою, застоюється, стає кислішою або лужнішою. Нерідко подібна картина спостерігається за аденоми простати, інфекційних захворювань сечових шляхів, важких порушень дієти. Також камені часто формуються за станів, які порушують відтік сечі, адже якщо сечовий міхур не може випорожнитися повністю, у ньому починає застоюватися сеча. У сечі відбувається кристалізація солей — саме так і формуються камені, які можуть мати різний розмір, структуру та склад.

За який час утворюються камені в сечовому міхурі?

Процес формування каменів є досить довгим і займає тижні, а іноді навіть місяці. При цьому під час утворення конкрементів людину зазвичай не турбують жодні симптоми нездужання. Прояви хвороби виникають лише тоді, коли камінь підросте до великих розмірів або почне рухатися.

Як дізнатися, чи є камені в сечовому міхурі?

Найпростіший спосіб побачити камені — пройти УЗД (ультразвукове дослідження). Також візуалізація конкрементів може здійснюватися за допомогою комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії, такі дослідження є більш інформативними. Іноді лікар може призначити також цистоскопію — у цьому разі в сечовий міхур вводиться гнучкий ендоскоп із камерою.

Коваль Сергій Анатолійович

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович
медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin


1. Мочекаменная болезнь. Пушкарь Д.Ю., Раснер П.И., Куприянов Ю.А., Мальцев Е.Г., Гуров Е.Ю., Умяров М.С., Сидоренков А.В. Русский медицинский журнал. №17 от 1.08.2014.

2. Урология. Российские клинические рекомендации. — Москва, 2017.