канефрон

Цистит від переохолодження

Цистит - дуже поширене захворювання, яке розвивається хоча б раз у житті практично в кожної жінки. У чоловіків такий діагноз зустрічається набагато рідше. І нерідко його розвиток пов'язують із впливом стресових чинників, наприклад, холоду. Цистит у жінок від переохолодження може розвинутися абсолютно в будь-якому віці - таку проблему можуть діагностувати як у дівчаток до початку статевого дозрівання, так і в дам у віці. І дуже важливо розуміти механізми його виникнення та особливості перебігу. Такі знання допоможуть уникнути рецидивів такої хвороби. Спробуємо розібратися, чому виникає цистит від переохолодження, як він проявляється, і що робити в разі розвитку такої хвороби.

Причини циститу від переохолодження

Цистит - це запальний процес у сечовому міхурі. Переважно він має бактеріальну природу - його спричиняють бактерії, які можуть потрапляти до сечового міхура через уретру (найчастіше) або з кров'ю з інших органів і систем. Найпоширеніші збудники циститу в жінок - це кишкові палички. Вони в будь-якому разі перебувають у зоні сечовипускального каналу (уретри), що пояснюється анатомічними особливостями. У жінок уретра, статеві органи й анус розташовані в одній ділянці. При цьому жіночий сечовипускальний канал є досить коротким і водночас широким - крізь нього бактерії можуть легко проникати в міхур сечовий. І холод збільшує ризик запального процесу.

Основні причини циститу від переохолодження включають:

  • Зниження опірності організму. Переохолодження провокує деяке зниження імунітету, і організму стає складніше протистояти атакам патогенних організмів.
  • Звуження кровоносних судин. Переохолодження впливає на судини і погіршує кровопостачання органів системи сечовиділення. Це своєю чергою створює сприятливу атмосферу для активності патогенних мікроорганізмів.

Іншими словами, кишкові палички можуть проникати в різні відділи жіночої сечовидільної системи. Але якщо в нормі імунітет може впоратися з ними і хвороба не розвинеться, то в разі переохолодження імунний захист може не спрацювати. Саме в цьому і полягають причини циститу від переохолодження. Але якщо імунітет працює на всі 100% і організм здоровий, холод ніяк не може викликати розвиток запалення сечового міхура.
У дівчаток дошкільного, а також шкільного віку ймовірність виникнення циститу особливо висока. Це пояснюється відразу кількома чинниками:

  • Відсутністю активності яєчників. Ці органи виробляють естрогени (жіночі гормони), завдяки яким підтримується висока бар'єрна функція слизових оболонок - можливість протистояти агресії патогенних мікроорганізмів.
  • Анатомічними особливостями. У дівчаток уретра ще коротша, ніж у дорослих жінок. Тому в неї легко проникають бактерії.
  • Порушеннями правил гігієни. Багато дітей не вміють або лінуються правильно підтримувати гігієну зовнішніх статевих органів. Це створює сприятливі умови для активності хвороботворних бактерій у сечовипускальному каналі.

За появи симптомів запального процесу не варто займатися самодіагностикою і самолікуванням. Якщо розвинувся цистит від переохолодження, що робити вирішує тільки досвідчений лікар. Терапією циститу зазвичай займається уролог, але отримати первинну консультацію за ознак такої хвороби можна також у терапевта (сімейного лікаря або лікаря загальної практики).

Симптоми циститу від переохолодження

Якщо виникає цистит від переохолодження, симптоми такого захворювання нічим не відрізняються від ознак запалення сечового міхура, спричиненого іншими чинниками. Хвороба починається раптово, на тлі повного благополуччя. Ознаки циститу в жінок від переохолодження можуть наростати або спочатку мати високий ступінь інтенсивності. Хворого може турбувати:

  • часте сечовипускання - не менше 8-10 разів на день, іноді позиви виникають буквально кожні 10-30 хвилин;
  • часті позиви до сечовипускання навіть після успішного випорожнення сечового міхура - коли він за фактом є порожнім;
  • імперативні позиви до сечовипускання, які ніяк не виходить терпіти;
  • тягнучі болі в лобковій зоні, нижній частині живота, промежині;
  • зміни кольору сечі - вона може ставати каламутною, з домішками слизу і гною, нерідко в сечі з'являється кров (у такому разі лікарі кажуть про розвиток гематурії), у тому числі й згустками.

У літньому віці ці ознаки можуть також доповнюватися млявістю і загальною слабкістю. Також деякі пацієнти можуть скаржитися на підтікання сечі в разі різкого кашлю або чхання. При цьому їх не турбує відчуття переповненості сечового міхура.
Ознаки циститу від переохолодження зазвичай не включають підвищення температури. Такий симптом може вказувати на поширення інфекційного процесу на інші структури сечовидільної системи, наприклад, на нирки. У разі лихоманки краще негайно звернутися по медичну допомогу. Також до симптомів, що насторожують, відносять блювоту, нудоту і болючість у боці.
Варто зазначити, що зміну кольору або запаху сечі, яка не супроводжується іншими симптомами циститу, не варто розглядати як привід для діагностики такого захворювання і проведення лікування.

Діагностика циститу від переохолодження

Діагностувати цистит від переохолодження, як ми вже говорили вище, може лікар-уролог або терапевт. Зазвичай для цього достатньо збору анамнезу та проведення аналізу сечі з мікроспорією. Лікар обов'язково звертає увагу на можливу наявність системних симптомів (лихоманки тощо), а також на можливі ознаки гінекологічних захворювань.
Посіви сечі проводяться далеко не завжди. Якщо хвороба має первинний гострий характер, то в таких аналізах немає сенсу - пацієнткам призначають лікування згідно зі стандартним протоколом. Але якщо проводиться діагностика циститу від переохолодження, який характеризується хронічним рецидивувальним перебігом, таке дослідження настійно рекомендовано. Воно може допомогти внести правильні корективи в лікування, зокрема у вибір антибіотиків, тривалість їхнього прийому та дозування.

У разі рецидивуючого циститу діагностика також може включати проведення:

  • цистоскопії - для проведення такого дослідження лікар вводить у сечовий міхур ендоскопічне обладнання, що дає змогу оглянути цей орган зсередини та взяти аналіз тканин слизової для лабораторних досліджень;
  • УЗД сечового міхура - дає змогу побачити сечовий міхур, виявити камені, новоутворення тощо;
  • інші дослідження, в т.ч. УЗД нирок, цистографію тощо.

Ускладнення циститу від переохолодження

Цистит від переохолодження, як і інші види запалення сечового міхура, може провокувати різні ускладнення. Найпоширеніші з них включають поширення запального процесу на інші структури сечостатевої системи, зокрема на нирки. У цьому разі можливий розвиток пієлонефриту. Проте розвиток ниркової недостатності в такій ситуації є рідкістю.
У разі виникнення циститу від переохолодження, ускладнення також може включати хронізацію інфекції. Така неприємність найчастіше розвивається в разі неадекватного лікування первинної хвороби - при пізньому зверненні до лікаря, спробах самолікування, передчасному закінченні терапії тощо.
Хронічний цистит зі свого боку може провокувати фіброзно-склеротичні зміни тканин сечового міхура.

Лікування циститу від переохолодження

Чим лікувати цистит від переохолодження визначає виключно лікар. Терапія може включати прийом антибактеріальних препаратів. Вони підбираються в індивідуальному порядку відповідно до даних, які отримав лікар під час діагностики. Зазвичай такі засоби ефективно пригнічують активність патогенних мікроорганізмів і призводять до значного полегшення самопочуття буквально за кілька днів прийому. Але при цьому навіть якщо самопочуття покращилося і всі симптоми зникли, в жодному разі не можна переривати лікування завчасно - дострокове припинення курсу приймання препаратів може призвести до того, що симптоми повернутися і стан знову погіршиться.

Терапія циститу також може включати:

  • підвищене вживання рідини для ефективного очищення сечовивідної системи, найкраще пити звичайну воду, також на допомогу можуть прийти ягідні морси (особливо з журавлини);
  • дотримання дієти - рекомендовано виключити вживання солоної, гострої, копченої їжі, а також продуктів із кофеїном і спиртних напоїв;
  • напівпостільний режим - обмеження фізичної активності.

Сучасні лікарі не рекомендують проводити теплові процедури в разі циститу, зокрема ванночки, компреси тощо. Такий вплив може бути навіть небезпечним і провокувати поширення запального процесу та розвиток ускладнень.
Якщо розвивається цистит від переохолодження у жінок, лікування може включати прийом препарату Канефрон. Це комплексний препарат на рослинній основі, створений відомою німецькою компанією Біонорика. У його основі - екстракти трьох лікарських рослин, які ідеально доповнюють і підсилюють дію одна одної. Це трава золототисячника, корінь любистку, а також листя розмарину. Канефрон чинить комплексний вплив:

  • знищує патогенні мікроорганізми - основну причину розвитку хвороби;
  • знижує ризик поширення інфекції на інші відділи сечовивідної системи, зокрема нирки;
  • чинить протизапальну дію, що може сприяти полегшенню самопочуття і прискоренню одужання;
  • стимулює сечовиділення для очищення сечовивідної системи від бактерій і продуктів їхньої життєдіяльності;
  • має знеболювальні властивості, що позитивно позначається на самопочутті хворого.

Препарат випускається у двох лікарських формах. Це Канефрон краплі та Канефрон таблетки. Обидва різновиди ліків мають однаковий склад і надають однаковий ефект на організм - кожен може підібрати максимально зручний для себе варіант. Для максимальної ефективності засобу важливо доповнити його прийом вживанням достатньої кількості рідини.

Профілактика циститу від переохолодження

Профілактика циститу від переохолодження включає насамперед уникнення переохолоджень. Лікарі рекомендують:

  • одягатися за сезоном;
  • не сидіти на каменях, бетоні, асфальті;
  • уникати промокання ніг під час дощу та снігу.

Також знизити ризик запалення сечового міхура можна за допомогою інших профілактичних заходів. Лікарі рекомендують:

  • регулярно спорожняти сечовий міхур;
  • дотримуватися питного режиму;
  • скрупульозно дотримуватися правил гігієни та навчати їх дітей (зокрема, дуже важливо навчити дівчаток підтиратися і підмиватися виключно спереду назад);
  • своєчасно лікувати всі проблеми зі здоров'ям.

Канефрон краплі та Канефрон таблетки не варто приймати з профілактичною метою. Але якщо розвивається гострий цистит, такий препарат може зіграти важливу роль у профілактиці хронізації інфекції та виникнення ускладнень.

Переохолодження може сприяти зниженню опірності організму, через що він гірше протистоїть інфекційним агентам (бактеріям). У результаті бактерії, що потрапили в сечові шляхи, можуть підійматися і провокувати запальний процес у сечовому міхурі.

Цистит від переохолодження - часта ситуація. Але основна причина розвитку циститу все ж таки не переохолодження, а бактерії, які потрапляють у сечовий міхур. Переохолодження може створювати сприятливі умови для їхньої активності.

Переохолодження може знижувати опірність організму. Він починає гірше протистояти бактеріям. Це збільшує ризик розвитку циститу.

Переохолодження може сприяти активації бактерій, які викликають цистит. Річ у тім, що холод сприймається організмом як стрес і може знижувати місцевий і системний імунітет, а також погіршувати кровопостачання органів малого таза. На тлі цих факторів організм може не так успішно протистояти інфекції - збільшується ризик виникнення циститу.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Література:
1Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
2Пасечников С.П. Цистит: етіопатогенез, класифікація, клінічна картина, діагностика, лікування.Український медичний часопис.
3Vasimahmed Lala; Stephen W. Leslie; David A. Minter. Acute Cystitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я