Статистично уролітіаз або СКХ – сечокам'яна хвороба, у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. Причини такої диспропорції бачать у тому, що конкременти у чоловічої статі формуються через спадкові, генетичні особливості обміну солей в організмі.
Загалом відомі сотні обмінних порушень і патологічних станів, які проявляються у вигляді формування конкрементів у сечових шляхах. Утворення каменів у сечових шляхах у жінок, що мають схильність до уролітіазу, відбувається під впливом довкілля: склад води, їжі, мікробно-запальні процеси і обмінні порушення. Також цікаво, що сечокам'яна хвороба може уражати не тільки в зрілому віці, але і молодих дівчаток-підлітків.
Про причини подібного явища ми поговоримо нижче, поки ж можна стверджувати, що заходи з профілактики каменеутворення в сечових шляхах жінок варто проводити з підліткового віку. Особливо, якщо дівчина має чинники ризику по уролітіазу.
Звертати увагу при цьому варто на фітопрепарати комплексної дії. Безпечний Канефрон® H з активними компонентами трьох лікарських рослин надає профілактичний, лікувальний і метафілактичний (що попереджає рецидиви) ефекти щодо утворення каменів у сечових шляхах жінок.
Особливості сечокам'яної хвороби
Сеча – це насичений розчин мінеральних солей кальцію, сечової кислоти, фосфору. Через той чи інший чинник ці сполуки починають утворювати нерозчинний осад, кристали. У повсякденному розумінні – з'являється пісок у сечі в жінок або чоловіків. Ось на цьому етапі і потрібно вживати заходів, починати лікування. Інакше надлишок солей змусить їх злипатися між собою, утворюючи в результаті камінь.
Відбутися каменеутворення може в будь-якому відділі сечовивідної системи:
- у нирках – нефролітіаз;
- у сечоводі – уретеролітіаз;
- у сечовому міхурі – цистолітіаз;
- у декількох відділах одразу – поширений уролітіаз.
Вибираючи лікування, потрібно враховувати, що камені можуть сформуватися на будь-якому ярусі сечовивідних шляхів або на декількох одразу. Тому потрібен препарат, дія якого реалізується протягом усієї сечовидільної системи: від канальців нирок до сечового міхура. Таку властивість має Канефрон® Н: біофлавоноїди і алкалоїди екстрактів лікарських трав покращують уродинаміку, знімають запалення. А фенолкарбонові кислоти сприяють зменшенню розмірів каменів, не дозволяють кристалам солей утворювати великі конкременти2.
Причини виникнення сечокам'яної хвороби
Зростання захворюваності на уролітіаз пояснюється декількома механізмами.
1. Підлітки і молоді дівчата занадто багато уваги приділяють фігурі. І, часом, вибирають дієту з високим вмістом кислот (цитрусові, зелень). Такі продукти створюють умови для утворення кристалів3. Контрзаходи: Канефрон® Н підлужнює сечу, виводить надлишок солей сечової кислоти.
2. У середньому віці симптоми сечокам'яної хвороби у жінок часто виникають на тлі інфекцій сечових шляхів. Цистит, пієлонефрит спричиняє запалення і порушення функції нирок. Приймання Канефрон® Н має протизапальну та антибактеріальну дію, знижуючи ризик формування конкрементів у таких пацієнток4.
3. Після клімаксу (вікового або внаслідок операцій) ризик каменеутворення в сечових шляхах жінок також виростає. І більшість каменів – оксалати кальцію5. Застосування Канефрон® Н зменшує оксалатурію, що служить профілактикою формування конкрементів такого типу6.
Завдяки технології фітонірингу кожна крапля або таблетка Канефрон® Н містять строго відміряну кількість активних компонентів лікарських трав. І діють вони фактично на всі причини каменеутворення у жінок.
Характерні ознаки і симптоми
Підступність уролітіазу – в тривалому безсимптомному періоді. Багато пацієнток звертаються до відділень невідкладної допомоги з болями в попереку і вже там дізнаються, що у них камені в нирках, сечоводі, сечовому міхурі. Тим більш прикро, що на стадії піску в нирках симптоми у жінок вже є, і своєчасне лікування вберегло б від гострих і небезпечних проявів уролітіазу.
Звертати увагу потрібно на такі порушення:
- різь і дискомфорт при сечовипусканні, особливо – в кінці, коли виходить остання порція сечі;
- періодичні болі в області нирки – по спині від підребер'я до статевих органів, у великі статеві губи;
- мутна сеча;
- напади різкого болю в області уретри в процесі сечовипускання, коли дрібний камінчик виходить назовні;
- домішок крові, оскільки конкременти і солі дряпають ніжну слизову оболонку сечових шляхів;
- періодичні підвищення температури і дискомфорт у ділянці попереку, що може бути ознакою хронічної ниркової інфекції.
Небезпечний симптом – гострий напад ниркової коліки, коли камінь із нирки потрапляє в сечовід. Біль вкрай сильний, різкий, з одного боку, віддає по ходу живота вниз, до уретри. Жінка неспокійна, метається, може підвищуватися температура.
Своєчасне приймання Канефрон® Н у вигляді крапель або таблеток при перших симптомах сечової патології може запобігти коліці. Оскільки препарат зменшує в сечових шляхах запалення, спазм, і полегшує відходження дрібних камінчиків.
Діагностика сечокам'яної хвороби
У лікарів є достатньо ресурсів і методів, щоб виявити сечокам'яну хворобу на самому початку. Тоді, коли біофлавоноїди, гіркоти і алкалоїди Канефрон® Н допоможуть зупинити її прогресування. Потрібно лише звернутися і пройти обстеження.
Провідну роль відіграє аналіз сечі. Мікроскопія осаду показує, чи є в сечі кристали солей, і до якого роду конкрементів вони належать.
Потім – лікарське опитування на предмет чинників ризику: інфекцій нирок, сімейних випадків сечокам'яної хвороби.
Уточнюють характер харчування, оскільки їжа і дієта пов'язані з розвитком СКХ у жінок7:
- м'ясні вироби сприяють розвитку уратів – каменів з солей сечової кислоти;
- багато зелені і добавки вітаміну C підвищують ризик формування оксалатів;
- молочні продукти, масло, сир помічені, як фактор ризику з розвитку фосфатних каменів, особливо – на тлі хронічних інфекцій нирок.
Обов'язково проводяться інструментальні методи обстеження: УЗД сечового міхура і нирок, як правило, вистачає, щоб знайти пісок або конкременти8.
У складних і гострих випадках, наприклад, при нирковій коліці, проводять рентгенівське обстеження, КТ. З огляду на те, що є камені, які не видно на рентгені, може знадобитися ендоскопічна діагностика. Через уретру в сечовий міхур, а потім і в сечовід, заводять тонкий зонд із відеокамерою і візуально шукають, де застряг конкремент.
Загальні правила і способи лікування
Відносно сечокам'яної хвороби у жінок максимально вірно твердження, що її краще попередити, ніж лікувати. А якщо з'явилися ознаки і підтвердився діагноз – то лікувати, не чекаючи на ускладнення.
До загальних рекомендацій належить:
- пити більше чистої води;
- правильно і збалансовано харчуватися;
- уникати мінеральних вод із високим вмістом солей;
- берегти нирки і сечові шляхи від інфекцій – тримати поперек в теплі, дотримуватися статевої гігієни.
Біда в тому, що якщо камінь вже сформувався, то організм його сам розчинити не зможе. І йому потрібно допомагати.
На ранніх етапах СКХ ефективна фітотерапія препаратом Канефрон® Н. Збалансований комплексний склад має протизапальну дію, покращує фільтрацію сечі нирками, знижує її кислотність. За рахунок цього можуть зменшуватися розміри камінчиків, а самі вони можуть виходити природним шляхом.
У складних випадках камені дроблять ультразвуком, виводять цистоскопом, або підбирають інший метод. Але і після такого лікування потрібна профілактика рецидиву СКХ – метафілактика. Для цих цілей також відмінно підходить Канефрон® Н9.
1. Wang, Shu et al. “Upper urinary tract stone compositions: the role of age and gender.” International braz j urol : official journal of the Brazilian Society of Urology vol. 46,1 (2020): 70-80.
2. Попов А.И., Попова Т.А.. "Роль фито препарата Канефрон н в лечении пациентов с впервые выявленными мелкими конкрементами почек" Медицинские новости, № 12, 2012.
3. Beara-Lasic, Lada, and David S Goldfarb. “Nephrolithiasis in women: how different from men?.” Current opinion in nephrology and hypertension vol. 29,2 (2020): 201-206.
4. Р. Э. Амдий. "Возможности терапии острого неосложненного цистита у женщин без применения антибиотиков" Урологические ведомости, Спецвыпуск, 2019, стр. 16-17.
5. Prochaska, Megan et al. “Menopause and Risk of Kidney Stones.” The Journal of urology vol. 200,4 (2018): 823-828.
6. ГайбуллаевА.А., КариевС.С., ТурсуновБ.Ш.. "Применение комбинированных растительных мочегонных препаратов при уролитиазе". Экспериментальная и клиническая урология, №. 4, 2013, стр. 76-81.
7. Kotsiris, Dimitrios et al. “Diet and stone formation: a brief review of the literature.” Current opinion in urology vol. 28,5 (2018): 408-413.
8. Mills, Lisa et al. “Ultrasound for the Diagnosis and Management of Suspected Urolithiasis in the Emergency Department.” The Journal of emergency medicine vol. 54,2 (2018): 215-220.
9. Инструкция по применению «Канефрон® Н».