Перейти до основного вмісту
канефрон

Особливості сечокам'яної хвороби у жінок: лікування, профілактика

Статистично уролітіаз або СКХ – сечокам'яна хвороба, у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. Причини такої диспропорції бачать у тому, що конкременти у чоловічої статі формуються через спадкові, генетичні особливості обміну солей в організмі.

Загалом відомі сотні обмінних порушень і патологічних станів, які проявляються у вигляді формування конкрементів у сечових шляхах. Утворення каменів у сечових шляхах у жінок, що мають схильність до уролітіазу, відбувається під впливом довкілля: склад води, їжі, мікробно-запальні процеси і обмінні порушення. Також цікаво, що сечокам'яна хвороба може уражати не тільки в зрілому віці, але і молодих дівчаток-підлітків.

Про причини подібного явища ми поговоримо нижче, поки ж можна стверджувати, що заходи з профілактики каменеутворення в сечових шляхах жінок варто проводити з підліткового віку. Особливо, якщо дівчина має чинники ризику по уролітіазу.

Звертати увагу при цьому варто на фітопрепарати комплексної дії. Безпечний Канефрон® H з активними компонентами трьох лікарських рослин надає профілактичний, лікувальний і метафілактичний (що попереджає рецидиви) ефекти щодо утворення каменів у сечових шляхах жінок.

Особливості сечокам'яної хвороби

Сеча – це насичений розчин мінеральних солей кальцію, сечової кислоти, фосфору. Через той чи інший чинник ці сполуки починають утворювати нерозчинний осад, кристали. У повсякденному розумінні – з'являється пісок у сечі в жінок або чоловіків. Ось на цьому етапі і потрібно вживати заходів, починати лікування. Інакше надлишок солей змусить їх злипатися між собою, утворюючи в результаті камінь.

Відбутися каменеутворення може в будь-якому відділі сечовивідної системи:

 •  у нирках – нефролітіаз;
 •  у сечоводі – уретеролітіаз;
 • у сечовому міхурі – цистолітіаз;
 • у декількох відділах одразу – поширений уролітіаз.

Вибираючи лікування, потрібно враховувати, що камені можуть сформуватися на будь-якому ярусі сечовивідних шляхів або на декількох одразу. Тому потрібен препарат, дія якого реалізується протягом усієї сечовидільної системи: від канальців нирок до сечового міхура. Таку властивість має Канефрон® Н: біофлавоноїди і алкалоїди екстрактів лікарських трав покращують уродинаміку, знімають запалення. А фенолкарбонові кислоти сприяють зменшенню розмірів каменів, не дозволяють кристалам солей утворювати великі конкременти2.

Причини виникнення сечокам'яної хвороби

Зростання захворюваності на уролітіаз пояснюється декількома механізмами.

1.              Підлітки і молоді дівчата занадто багато уваги приділяють фігурі. І, часом, вибирають дієту з високим вмістом кислот (цитрусові, зелень). Такі продукти створюють умови для утворення кристалів3. Контрзаходи: Канефрон® Н підлужнює сечу, виводить надлишок солей сечової кислоти.

2.              У середньому віці симптоми сечокам'яної хвороби у жінок часто виникають на тлі інфекцій сечових шляхів. Цистит, пієлонефрит спричиняє запалення і порушення функції нирок. Приймання Канефрон® Н має протизапальну та антибактеріальну дію, знижуючи ризик формування конкрементів у таких пацієнток4.

3.              Після клімаксу (вікового або внаслідок операцій) ризик каменеутворення в сечових шляхах жінок також виростає. І більшість каменів – оксалати кальцію5. Застосування Канефрон® Н зменшує оксалатурію, що служить профілактикою формування конкрементів такого типу6.

Завдяки технології фітонірингу кожна крапля або таблетка Канефрон® Н містять строго відміряну кількість активних компонентів лікарських трав. І діють вони фактично на всі причини каменеутворення у жінок.

Характерні ознаки і симптоми

Підступність уролітіазу – в тривалому безсимптомному періоді. Багато пацієнток звертаються до відділень невідкладної допомоги з болями в попереку і вже там дізнаються, що у них камені в нирках, сечоводі, сечовому міхурі. Тим більш прикро, що на стадії піску в нирках симптоми у жінок вже є, і своєчасне лікування вберегло б від гострих і небезпечних проявів уролітіазу.

Звертати увагу потрібно на такі порушення:

 • різь і дискомфорт при сечовипусканні, особливо – в кінці, коли виходить остання порція сечі;
 • періодичні болі в області нирки – по спині від підребер'я до статевих органів, у великі статеві губи;
 • мутна сеча;
 • напади різкого болю в області уретри в процесі сечовипускання, коли дрібний камінчик виходить назовні;
 • домішок крові, оскільки конкременти і солі дряпають ніжну слизову оболонку сечових шляхів;
 • періодичні підвищення температури і дискомфорт у ділянці попереку, що може бути ознакою хронічної ниркової інфекції.

Небезпечний симптом – гострий напад ниркової коліки, коли камінь із нирки потрапляє в сечовід. Біль вкрай сильний, різкий, з одного боку, віддає по ходу живота вниз, до уретри. Жінка неспокійна, метається, може підвищуватися температура.

 Своєчасне приймання Канефрон® Н у вигляді крапель або таблеток при перших симптомах сечової патології може запобігти коліці. Оскільки препарат зменшує в сечових шляхах запалення, спазм, і полегшує відходження дрібних камінчиків.

Діагностика сечокам'яної хвороби

У лікарів є достатньо ресурсів і методів, щоб виявити сечокам'яну хворобу на самому початку. Тоді, коли біофлавоноїди, гіркоти і алкалоїди Канефрон® Н допоможуть зупинити її прогресування. Потрібно лише звернутися і пройти обстеження.

 Провідну роль відіграє аналіз сечі. Мікроскопія осаду показує, чи є в сечі кристали солей, і до якого роду конкрементів вони належать.

 Потім – лікарське опитування на предмет чинників ризику: інфекцій нирок, сімейних випадків сечокам'яної хвороби.

 Уточнюють характер харчування, оскільки їжа і дієта пов'язані з розвитком СКХ у жінок7:

 • м'ясні вироби сприяють розвитку уратів – каменів з солей сечової кислоти;
 • багато зелені і добавки вітаміну C підвищують ризик формування оксалатів;
 • молочні продукти, масло, сир помічені, як фактор ризику з розвитку фосфатних каменів, особливо – на тлі хронічних інфекцій нирок.

 Обов'язково проводяться інструментальні методи обстеження: УЗД сечового міхура і нирок, як правило, вистачає, щоб знайти пісок або конкременти8.

У складних і гострих випадках, наприклад, при нирковій коліці, проводять рентгенівське обстеження, КТ. З огляду на те, що є камені, які не видно на рентгені, може знадобитися ендоскопічна діагностика. Через уретру в сечовий міхур, а потім і в сечовід, заводять тонкий зонд із відеокамерою і візуально шукають, де застряг конкремент.

Загальні правила і способи лікування

Відносно сечокам'яної хвороби у жінок максимально вірно твердження, що її краще попередити, ніж лікувати. А якщо з'явилися ознаки і підтвердився діагноз – то лікувати, не чекаючи на ускладнення.

 До загальних рекомендацій належить:

 •  пити більше чистої води;
 • правильно і збалансовано харчуватися;
 • уникати мінеральних вод із високим вмістом солей;
 • берегти нирки і сечові шляхи від інфекцій – тримати поперек в теплі, дотримуватися статевої гігієни.

Біда в тому, що якщо камінь вже сформувався, то організм його сам розчинити не зможе. І йому потрібно допомагати.

На ранніх етапах СКХ ефективна фітотерапія препаратом Канефрон® Н. Збалансований комплексний склад має протизапальну дію, покращує фільтрацію сечі нирками, знижує її кислотність. За рахунок цього можуть зменшуватися розміри камінчиків, а самі вони можуть виходити природним шляхом.

У складних випадках камені дроблять ультразвуком, виводять цистоскопом, або підбирають інший метод. Але і після такого лікування потрібна профілактика рецидиву СКХ – метафілактика. Для цих цілей також відмінно підходить Канефрон® Н9.


1. Wang, Shu et al. “Upper urinary tract stone compositions: the role of age and gender.” International braz j urol : official journal of the Brazilian Society of Urology vol. 46,1 (2020): 70-80.  

2. Попов А.И., Попова Т.А.. "Роль фито препарата Канефрон н в лечении пациентов с впервые выявленными мелкими конкрементами почек" Медицинские новости, № 12, 2012.

3. Beara-Lasic, Lada, and David S Goldfarb. “Nephrolithiasis in women: how different from men?.” Current opinion in nephrology and hypertension vol. 29,2 (2020): 201-206.

4. Р. Э. Амдий. "Возможности терапии острого неосложненного цистита у женщин без применения антибиотиков" Урологические ведомости, Спецвыпуск, 2019, стр. 16-17.

5. Prochaska, Megan et al. “Menopause and Risk of Kidney Stones.” The Journal of urology vol. 200,4 (2018): 823-828.

6. ГайбуллаевА.А., КариевС.С., ТурсуновБ.Ш.. "Применение комбинированных растительных мочегонных препаратов при уролитиазе". Экспериментальная и клиническая урология, №. 4, 2013, стр. 76-81.

7. Kotsiris, Dimitrios et al. “Diet and stone formation: a brief review of the literature.” Current opinion in urology vol. 28,5 (2018): 408-413.

8. Mills, Lisa et al. “Ultrasound for the Diagnosis and Management of Suspected Urolithiasis in the Emergency Department.” The Journal of emergency medicine vol. 54,2 (2018): 215-220.

9. Инструкция по применению «Канефрон® Н».