До 40 %1 жителів планети страждають на сечокам’яну хворобу. Лікування каменів у нирках — процес складний, копіткий і тривалий. Симптоми захворювання різноманітні: від німого носіння камінчиків до гострого нападоподібного болю, що вимагає негайного стаціонарного лікування. Сучасний німецький препарат на основі рослинної сировини Канефрон® Н — один зі щадних засобів для лікування сечокам’яної хвороби, полегшення виведення кристалів солей і дрібних конкрементів.
Природа захворювання
Сечокам’яна хвороба або СКХ — це патологія, що трапляється переважно в нирках. Під дією різних фізико-хімічних чинників у них утворюються тверді структури, конкременти. Вони бувають різноманітного складу, але спричиняють схожі симптоми.
Камені формуються, коли в організмі порушується обмін речовин, відбуваються збої на тонкому рівні. У нормі сеча виводить з організму й нирок зайві метаболіти та продукти обміну, але під час патології деякі солі, продукти обміну й хімічні речовини осідають у нирках, кристалізуються, збільшуються в розмірах і ростуть.

Основні різновиди каменів такі:
- Кальцій-оксалати. Надлишки солей кальцію й щавлевої кислоти. У них гострі краї, зовні схожі на кристали, тому під час проходження каменя сечоводом він може дряпати його стінки, виникає гострий біль.
- Фосфати. Ці камені м’які, спричиняються зміщенням рН сечі в лужну сторону й наявністю інфекції. Інфекція також поширюється на сечовий міхур і призводить до вторинного запалення.
- Урати (солі сечової кислоти). Основна причина цих переважно гладких структур — неправильне харчування.
Цистинові та карбонатні структури трапляються дуже рідко.
Камені в нирках утворюються під дією цілої низки чинників:
- Генетика й особливості видільної роботи нирок.
- Порушений метаболізм і скупчення кристалів солей у сечі. Часто трапляється при подагрі, хронічних захворюваннях кишківника (ентеритах), гіперкальціємії або гіпероксалурії як ендокринно-зумовлених причинах тощо.
- Неправильне харчування — надмірне споживання алкоголю, м’яса, субпродуктів, або виключно рослинної їжі.
- Інфекції. Бактерії містять уреазу — особливий фермент, що розщеплює сечу. Додатково його дія зміщує рН сечі та сприяє скупченню солей. Камінь у балії або сечоводі може закривати прохід для природного відведення рідини. Тоді вона недостатньо фільтрується, продукти природного обміну речовин всмоктуються повторно, ускладнюючи ситуацію з порушенням метаболізму в організмі.
Важливо!
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Симптоми
Якщо утворився камінь у нирках, симптоми не змушують на себе довго чекати:
- біль під час сечовипускання може бути спричинений виходом дрібних шорсткуватих або гострих камінців і супутнім запаленням, пошкодженням стінок сечоводу, подразненням слизових оболонок;
- мутний колір сечі та наявність у ній різних домішок;
- в сечі може з’явитися кров, підвищитися температура;
- додаються симптоми бактерійної інфекції нижніх сечових шляхів. Це прискорені позиви до туалету при ускладненому відходженні рідини;
- якщо конкремент застряг у сечоводах, сеча погано виводиться, виникає набряклість;
- сечокам’яну хворобу часто супроводжує біль у попереку, який також може свідчити про розвиток пієлонефриту.
За появи декількох таких симптомів потрібно звернутися до уролога в плановому порядку, а якщо в сечі з’являється кров і підвищується температура, потрібно викликати швидку допомогу.
Діагностика
Хворобу діагностують під час збору анамнезу і проведення додаткових клініко-лабораторних обстежень:
- УЗД нирок — лікар оцінює розмір і рухливість каменів;
- оглядова урографія — ніщо інше, як рентген нирок. Він дозволяє оцінити локалізацію каменів, їхню кількість і навіть щільність;
- урографія з контрастом — спеціальну речовину вводять пацієнтові до проведення рентгена, вона допомагає виявити невидимі при звичайному огляді типи каменів у різних відділах сечовидільної системи;
- аналіз сечі та крові показує хімічну структуру каменів і стан організму.
Не варто займатися самодіагностикою. Якщо ви підозрюєте, що у ваз камінь у нирках, необхідна консультація уролога або нефролога.
Профілактика
Коли утворюються камені в нирках, лікування може бути тривалим і наполегливим. Тому важлива своєчасна профілактика:
- дотримання дієти — обмежене споживання гострого, солоного, також є спеціальні дієти, залежні від хімічного типу каменів;
- коригування способу життя: обмеження алкоголю й тютюну;
- вкрай важливе достатнє приймання рідини, до 2,5–3 л на добу;
- своєчасне лікування пієлонефриту й циститу.
Після видалення конкрементів різними консервативними або оперативними методами, лікар призначає профілактичне лікування повторного каменеутворення. Наприклад, Канефрон® Н приймають як профілактику подальших ушкоджень і утворення каменів. Це важливо для закріплення ефекту консервативного комплексного лікування і/або профілактики після оперативних втручань.
Важливо!
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Лікування: основні кроки
Для позбавлення нирок від каміння використовують два методи:
- Консервативна терапія. Підходить для невеликих конкрементів. Сучасні препарати допомагають вивести камінці природним шляхом. Серед них адреноблокатори, спазмолітики, фітопрепарати.
- Оперативні втручання. Хірургічним шляхом витягають камені великого розміру, що зараз трапляється все рідше й рідше. Стають звичними малоінвазивні методи операцій, зокрема дроблення каменів до дрібних фрагментів, що здатні вийти зі струмом сечі.
Яку ж роль відіграє Канефрон® Н у боротьбі із сечокам’яною хворобою?
Канефрон® Н — препарат із рослинної сировини. Компанія Біонорика (Німеччина) виробляє його згідно із запатентованою концепцією фітонірингу. Це означає, що виробництво Канефрон® Н контролювалося на кожному етапі, від моменту добору ідеального насіння, вирощування в спеціальних ідеальних умовах і до високотехнологічного виробництва, щоб готовий продукт вийшов якісним, із максимальною концентрацією активних речовин.
Завдяки науковому підходу й сучасному обладнанню препарат стандартизовано, він містить точне дозування речовин у кожній таблетці або об’ємі рідини.
Склад препарату — рослинний екстракт із трави золототисячника, кореня любистку й листя розмарину. Він широко застосовується в лікуванні циститу й пієлонефріту2. Також ефективний для виведення кристалів солей із нирок завдяки діуретичному ефекту. Канефрон® Н розслабляє мускулатуру сечових шляхів, знімає рефлекторні спазми та покращує циркуляцію крові в сечовій системі. Додатково він нормалізує кислотність, рН сечі, тому кристали солей не відкладаються, а виходять природним шляхом. Це захищає органи від зростання конкрементів.
Також Канефрон® Н має антимікробну активність і бореться із супутніми інфекціями3, знімає запальну реакцію при пієлонефриті та циститі, які часто супроводжують СКХ.
Препарат випускається у двох зручних формах: Канефрон® Н краплі та Канефрон® Н таблетки. Дозволений дітям з 12 років і має сприятливий профіль безпеки навіть під час тривалого приймання.
Таблетки від каменів у нирках, що повністю їх розчиняють, поки не створено. Але є засоби, що перешкоджають прогресуванню патологічного процесу, каменеутворенню, сприяють виведенню конкрементів. Канефрон® Н — одне з ефективних рішень.
Звичайно ж, не забудьте проконсультуватися з вашим урологом перед прийманням будь-якого лікарського засобу, й завжди дотримуйтеся інструкції!
1 Левківський С.Н., Протощак В.В., Джалилов І.Б. Вплив Блемарену на насичення сечі уратних камнестворюючими сполуками // Terra Medica, 2010. № 4. с. 31–35.
2 Основні принципи фармакотерапії рецидивуючих інфекцій сечових шляхів, д.м.н., проф. А.Л. Вєрткін, А.В. НОСОВА, ГБОУ ВПО МДМСУ, кафедра терапії, клінічної фармакології та швидкої медичної допомоги.
3 WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10