Гіпертонія або підвищений тиск - це провідний фактор ризику серцево-судинних хвороб і смертності від усіх причин у всьому світі. Тому світові вчені приділяють особливу увагу аналізу причин її виникнення, пошуку нових методів профілактики та лікування. І в результаті численних досліджень, мета-аналізів і наукових пошуків було виявлено, що такий стан тісно пов'язаний із порушенням ниркової функції. Виявилося, що високий тиск може погіршувати функції нирок, а хронічні захворювання нирок своєю чергою можуть погіршувати перебіг гіпертонії та спричиняти так званий нирковий тиск. Спробуємо розібратися в причинах і механізмах такого взаємозв'язку більш детально.
Гіпертонія абсолютно не дарма заслужила назву тихого вбивці. Річ у тім, що якщо в чоловіків або жінок розвивається підвищений тиск, симптоми зазвичай наростають поступово і на самому початку хвороби є настільки маловираженими, що на них зазвичай ніхто не звертає уваги. Тому гіпертонія вільно прогресує аж до значних змін у показниках тиску, які вже чинять значний вплив на самопочуття. Виражену гіпотонію ігнорувати вже не вийде.
Якщо в людини розвивається високий тиск, симптоми зазвичай включають:
Інші ознаки залежать від причин підвищення тиску, а також від супутніх проблем зі здоров'ям. Можливе виникнення симптомів порушень мозкової функції. Зокрема, ниркова гіпертонія може проявлятися нездужанням з боку нирок, у т.ч.:
Будь-яку ознаку хворих нирок не можна залишати без уваги. Своєчасне звернення до лікаря може відігравати критичну роль для успішності терапії.
Ознаки підвищеного тиску можуть турбувати хворого лише час від часу: періоди нездужання можуть чергуватися з періодами гарного самопочуття.
Існує чимало чинників, які можуть призвести до підвищення показників артеріального тиску. Лікарі розглядають первинну гіпертонію (саме її виявляють у більшості випадків) і вторинну (що виникає в результаті ускладнення інших захворювань). До факторів ризику первинного захворювання прийнято відносити:
Також можливі причини підвищеного тиску можуть включати:
Точне визначення причини гіпертонії відіграє важливу роль в успішності процесу лікування такого стану.
Сечовидільна система людини відіграє важливу роль у підтримці стабільного артеріального тиску в організмі. Нирки підтримують стабільну рівновагу рідин і солей, що впливає на об'єм крові, а також на стан судин. Ось як пов'язані нирки і тиск:
Існує багато захворювань нирок, які можуть розглядатися як причина високого тиску. Загалом гіпертонія розвивається внаслідок ураження ниркової паренхіми або внаслідок порушення магістрального кровотоку, спричиненого патологіями ниркових судин. Такий стан може розвиватися на тлі:
Визначити від чого підвищується тиск допоможе комплексна діагностика у лікаря. Тому пацієнтам, які відзначають появу симптомів гіпертонії, не варто займатися самолікуванням. Варто записатися на прийом до терапевта (сімейного лікаря). При підозрі на ниркову етіологію хвороби лікар відправить хворого на консультацію до нефролога. Цей лікар допоможе визначити причини гіпертонії та підібрати максимально ефективне лікування.
Лікування ниркового тиску часто має комплексний характер і спрямоване одночасно на поліпшення стану нирок і на корекцію гіпертонії. Усім пацієнтам із таким діагнозом не варто займатися самолікуванням, вживати таблетки від ниркового тиску за власною ініціативою. Потрібно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря у виборі ліків, в їхній схемі приймання та дозуванні.
Усім пацієнтам із підвищеним тиском незалежно від причин його виникнення рекомендовано:
Якщо виникає нирковий тиск, як знизити його визначає лікар. Важливу роль відіграє лікування основного захворювання - порушень з боку функції нирок. Воно може включати прийом препаратів, що впливають на функції нирок, а також хірургічне лікування (зокрема й малоінвазивне), наприклад, для видалення тромбоутворень, розширення просвіту судин, зміцнення тканин нирок тощо.
У ряді випадків для лікування захворювань нирок може використовуватися Канефрон® Н. Це препарат на рослинній основі від відомого бренду Біонорика, який здатний:
У терапевтичних цілях може використовуватися Канефрон краплі та Канефрон таблетки. Обидва різновиди препарату підходять для тривалого прийому (наприклад, у разі хронічних захворювань). Але доцільність їхнього прийому в разі ниркової гіпертонії визначає виключно лікар.
У разі високого тиску слід прийняти ліки, прописані лікарем. За їх відсутності слід звернутися по медичну допомогу. Не варто займатися самолікуванням. Знизити тиск без ліків допоможе глибоке дихання, приплив свіжого повітря, гаряча ванночка для рук і ніг, обмеження подразників (яскравого світла).
За високого тиску можна приймати ліки, які прописує лікар. Не можна використовувати сечогінні засоби та інші медикаменти за власною ініціативою.
Підвищення тиску може спровокувати нездорова дієта, зловживання солоною і жирною їжею, алкоголь і стрес. Також розвиток гіпертонії можливий за малорухливого способу життя, хвороб нирок і серця.
Збити тиск допомагають різні ліки, підібрати відповідні медикаменти в кожній конкретній ситуації допомагає лікар. Самолікування не рекомендовано. У разі підвищення тиску і відсутності ліків слід забезпечити собі свіже повітря, заспокоїтися, зробити гарячу ванночку для рук і ніг.
Література:
1Omar Z. Ameer. Hypertension in chronic kidney disease: What lies behind the scene. Front Pharmacol. 2022; 13: 949260.
2Áine M De Bhailis, Philip A Kalra. Hypertension and the kidneys. British Journal of Hospital MedicineVol. 83, No. 5
3Anil K. Bidani and Karen A. Griffin. Pathophysiology of Hypertensive Renal Damage: Implications for Therapy. Hypertension. Volume 44, Number 5