Антибіотики - це лікарські препарати для лікування бактеріальних інфекцій. На жаль, вони нерідко використовуються непомірно, навіть без наявності відповідних показань і без призначення лікаря. І така безалаберність у використанні цих лікарських препаратів може бути критично небезпечною. Річ у тім, що надмірне і неправильне застосування антибіотиків може призводити до антибіотикорезистентності. Так називають стійкість до антибіотиків, і це явище стає глобальною проблемою світової охорони здоров'я. Спробуємо розібратися, що таке антибіотикорезистентність, чим вона небезпечна, і як можна запобігати її виникненню. А також розповімо про те, як діє антибіотик.
Антибіотики були відкриті людством трохи менше сотні років тому, і на сьогодні вченим відомо понад сотню молекул, які мають антибактеріальні властивості. Антибактеріальні ліки - це хімічні речовини, які були отримані з біологічних джерел, або виключно синтетичним шляхом, і які здатні знищувати патогенні бактерії, пригнічувати їхній ріст, розвиток і розмноження. До них можна віднести 2 групи препаратів:
Існують різні види антибіотиків, і найвідомішими серед них є класи бета-лактами, тетрацикліни, макроліди, а також аміноглікозиди. Як діє антибіотик, залежить від конкретного засобу. Наприклад, такі препарати можуть руйнувати клітинну структуру бактеріальної клітини - її стінку чи ядро, або блокувати процеси розмноження патогенів. Також антибіотики можуть мати різний спектр дії - впливати на багато бактерій або лише на обмежену кількість збудників.
Антибіотикорезистентність - це зміна бактерій, завдяки якій антибіотики більше не можуть знищити їх або зупинити зростання. За розвитку такого стану бактеріальні інфекції стають більш небезпечними, адже вилікувати їх набагато складніше.
Антибіотикорезистентність - це тип стійкості до протимікробних препаратів. Гриби, віруси та паразити також здатні виробляти стійкість до медикаментів. І такий стан ніяк не пов'язаний з функціями постраждалого організму, адже він не виробляє стійкість проти використовуваних ліків. Її виробляють патогени.
У разі розвитку антибіотикорезистентності впоратися з бактерією може менша кількість ліків. У цьому разі на допомогу можуть прийти інші антибіотики, але варто враховувати, що в розпорядженні людства перебуває не так уже й багато таких лікарських препаратів - їхня кількість обмежена. Тому антибіотикорезистентність і небезпечна, адже в деяких ситуаціях успіх лікування прямо залежить від того, наскільки рано його було розпочато, а якщо антибіотик не діє, лікарям потрібно витратити час на пошуки більш підходящих засобів терапії. Також таке явище небезпечне з погляду більш високого ризику:
Також на тлі надмірного використання антибіотиків останніми роками у світі з'являються супербактерії. Це штами бактерій, які вже мають стійкість до багатьох антибактеріальних препаратів. Серед них:
Інфекції, спричинені такими патогенами, вирізняються особливо тяжким перебігом і важко піддаються лікуванню. Вони нерідко стають причиною інвалідності та навіть смерті.
Механізм розвитку антибіотикорезистентності є цілком природним процесом. Бактерії з часом вчаться протистояти лікарським засобам. Також для деяких бактерій характерна природна антибіотикорезистентність, коли деякі антибіотики просто не чинять на них жодного впливу. Але в контексті загальносвітової проблеми говорять трохи про інше - про стійкість до ліків, виникненню якої сприяють люди, зокрема шляхом:
У контексті причин виникнення медикаментозної стійкості бактерій також варто згадати про те, що мутовані патогени є загрозою не лише для однієї людини, яка порушила правила прийому антибіотиків. Вони можуть легко поширюватися, спричиняючи аналогічні проблеми й в інших людей. Як передається антибіотикорезистентність? Оскільки така особливість властива конкретним бактеріям, то їхня передача від людини до людини відбувається звичайними шляхами інфікування, наприклад, повітряно-крапельним, побутовим або контактним шляхом, через кров тощо.
Антибіотикорезистентність після антибіотиків - дуже серйозна проблема. І вчені всього світу розробляють нові антибактеріальні стратегії, щоб стримувати подальше наростання цієї глобальної загрози.
На жаль, глобальне вирішення цього завдання не видається можливим, оскільки мутація бактерій відбувається швидше, ніж пошук нових методів боротьби з ними. Проте ВООЗ уже кілька років тому розробила Глобальний план дій, присвячений темі антибіотикорезистентності та шляхам її подолання. Згідно з ним рекомендовано:
Щоб не розвивалася антибіотикорезистентність, профілактика має бути постійною і глобальною. Профілактичні заходи впроваджуються на державному рівні та мають реалізовуватися всіма без винятку - від лікарів до пересічних пацієнтів.
Антибіотики приймають тільки в разі бактеріальних інфекцій і виключно після призначення лікаря. Не можна приймати їх для профілактики або за власною ініціативою.
Що роблять антибіотики - вони борються з бактеріями, які викликають бактеріальні інфекції. Такі препарати можуть руйнувати клітину бактерії або блокувати процеси її розмноження.
Антибіотикорезистентність - це стійкість бактерій до антибіотиків, вона є серйозною світовою проблемою, тому що стійкі штами патогенів не реагують на лікування і можуть спричиняти тяжкі хвороби, ускладнення та загибель людей.
Існують різні види антибіотиків, зокрема бета-лактамні (пеніциліни, цефалоспорини, карбапенеми), макроліди, а також тетрацикліни й аміноглікозиди. Ще до антибіотиків відносять лінкозаміди, хлорамфенікол, глікопептидні препарати, поліміксини, сульфаніламідні препарати, хінолони, похідні нітрофурану та протитуберкульозні засоби.
Література:
1Antimicrobial resistance. World Health Organization
2C. Lee Ventola. The Antibiotic Resistance Crisis. P T. 2015 Apr; 40(4): 277–283.
3Yacob Habboush; Nilmarie Guzman. Antibiotic Resistance. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.