канефрон

Уретрит у чоловіків

Уретрит - це захворювання нижніх сечовивідних шляхів, яке супроводжується запаленням уретри. Це фіброзно-м'язова трубка, яка відповідальна за виведення сечі з організму, а також служить каналом для вигнання сперми. Таке захворювання зазвичай проявляється досить яскравою симптоматикою та суттєво порушує якість життя. І неймовірно важливу роль відіграє його своєчасна діагностика та правильне лікування під контролем лікаря. Спробуємо розібратися, що таке уретрит у чоловіків і чому він виникає, трохи детальніше.

Причини

Уретрит у чоловіків зазвичай пов'язаний з інфекціями, що передаються статевим шляхом. І таке захворювання в лікарській практиці заведено класифікувати як гонококове або негонококове. Найпоширеніші збудники такої хвороби - Neisseria gonorrhoeae - гонокок, спричиняє розвиток гонореї, а також Chlamydia trachomatis - хламідія, збудник хламідіозу. Обидві бактерії передаються статевим шляхом - під час незахищеного статевого акту і можуть спричиняти чоловіче безпліддя та погані показники сперми.
Якщо виникає уретрит у чоловіків, причини також можуть включати й інфікування іншими специфічними збудниками, зокрема аденовірусом, грибами кандида, гемофільною паличкою, вірусами простого герпесу, трихомонадою тощо.

Іноді хвороба може мати неінфекційну етіологію і провокуватися такими чинниками:

  • подразненням ділянки статевих органів унаслідок тертя, здавлювання, фізичної активності (у т.ч. їзди на велосипеді), контактів із подразнювальними речовинами (побутовою хімією, косметичними засобами);
  • травматичними ушкодженнями, наприклад, катетеризацією і потраплянням в уретру сторонніх тіл.

Уретрит є дуже поширеним захворюванням. Фактори ризику його розвитку включають юний вік, незахищені статеві контакти, а також гомосексуальні статеві контакти та наявність кількох статевих партнерів.

Симптоми

Якщо розвивається уретрит, симптоми у чоловіків зазвичай включають:

  • Дизурію - розлади сечовипускання, зокрема утруднення, почастішання та болючість.
  • Дискомфорт і біль зазвичай локалізуються в зовнішньому отворі уретри, а також у статевому члені. Інтенсивність неприємної симптоматики максимально збільшується під час першого ранкового сечовипускання. Також вона зростає в разі вживання алкоголю.
  • Біль у яєчках або орхалгію.
  • Виділення з уретри. Вони можуть бути прозорими або каламутними, а також забарвленими в різний колір. Густі, але прозорі або білуваті виділення типові для хламідіозу, а густі жовто-зеленуваті - для гонореї. Також можуть спостерігатися коричневі виділення і з відтінком крові. Їх наявність не обов'язково пов'язана із сексуальною активністю.
  • Уретральний свербіж та/або печіння. Такий симптом нерідко з'являється за відсутності сечовипускання.

Якщо виникає уретрит у чоловіків, симптоми зазвичай не включають системних порушень, у т.ч. підвищеної температури, ознобу, пітливості, нездужання та нудоти. У деяких пацієнтів хвороба протікає безсимптомно і приводом для звернення по медичну допомогу в них стає скринінг статевого партнера (виявлення інфекції в партнера).

Діагностика

Багато чоловіків цікавляться, уретрит який лікар лікує. Терапією такої хвороби зазвичай займається уролог. А діагностика уретриту в чоловіків зазвичай включає:

  • збір анамнезу;
  • фізичне обстеження - оцінка наявності ознак виділень, пальпація, ретельний візуальний огляд статевих органів;
  • збір зразка виділень з уретри, мазок з уретри;
  • аналіз сечі;
  • лабораторне дослідження для виявлення патогенів.

Якщо розвивається уретрит у чоловіків, діагностика обов'язково передбачає аналіз на хламідії та гонокок.

Лікування

Чим лікувати уретрит у чоловіків визначає лікар після встановлення діагнозу та отримання результатів обстежень. Методи терапії дещо відрізняються залежно від причин розвитку хвороби. Зокрема, лікування уретриту в чоловіків зазвичай включає приймання антибіотиків у разі виявлення бактеріального захворювання (зокрема гонокока). Найчастіше використовують таблетки - препарат отримують перорально. Якщо ж у хворого було виявлено грибкову інфекцію, застосовуються протигрибкові препарати.
А як лікувати уретрит у чоловіків, якщо він має менш поширену етіологію, визначають в індивідуальному порядку. Зокрема, якщо хворобу спричинив аденовірус, хворому рекомендовано підтримуючу терапію, зокрема гідратацію, приймання нестероїдних протизапальних препаратів і постільний режим. Специфічне лікування не потрібне - захворювання зазвичай минає самостійно.
Якщо розвивається уретрит у чоловіків, лікування також може включати прийом препарату Канефрон від Біонорика. Такий засіб не лікує уретрит, але водночас надає інтенсивну підтримку всій сечовивідній системі в період захворювання. Канефрон таблетки і Канефрон краплі створені на рослинній основі і надають комплексний ефект:

  • стимулюють сечовиділення, що допомагає вимиванню бактерій і продуктів їхньої життєдіяльності;
  • пригнічують запальний процес;
  • сприяє знищенню патогенних мікроорганізмів.

Канефрон може використовуватися тільки як доповнення до основної терапії.
За відсутності своєчасного лікування уретриту, він може спровокувати різноманітні ускладнення, зокрема чоловіче безпліддя, набряк статевого члена, стриктури (патологічне звуження) уретри, періуретральні абсцеси тощо. Також можливе поширення запального процесу на інші структури сечостатевої системи.

Профілактика

Оскільки уретрит найчастіше має інфекційну етіологію і розвивається в результаті інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом, його профілактика зазвичай включає скрупульозне дотримання правил безпечного сексу:

  • уникнення випадкових зв'язків;
  • використання презервативів, як основного методу контрацепції.

Також урологи рекомендують чоловікам уникати носіння занадто тісного одягу, який може здавлювати й натирати статеві органи.
Якщо йдеться про таке захворювання , як уретрит, профілактика в чоловіків також має включати обов'язкове обстеження в разі виявлення інфекції у другої половинки.

Для циститу типова поява частих позивів до сечовипускання, зокрема імперативних (які не можна терпіти). Уретрит зазвичай не проявляється такими симптомами, він може давати про себе знати лише болем в уретрі.

У разі своєчасного звернення за медичною допомогою уретрит виліковується досить швидко. Залежно від збудників хвороби терапія може тривати від 1 до 14 днів. Однак якщо не звертатися до лікаря, симптоми також можуть затихати через 10-15 днів, але хвороба може набути хронічного характеру та проявлятися періодичними загостреннями (у разі інфекційної етіології хвороби хворий при цьому залишається заразним для сексуальних партнерів).

Найчастіше уретрит виникає через інфікування бактеріями (найпоширеніші бактерії - гонокок і хламідія). Набагато рідше його провокують віруси або бактерії. Ще рідше запалення уретри має інфекційний характер і виникає через подразнення (травмування) тканин.

За уретриту в чоловіків біль може локалізуватися в місці вихідного отвору уретри, а також у статевому члені (переважно в дистальному кінці - ближче до крайньої плоті).

Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

Література:
1Ashley Young; Alicia Toncar; Stephen W. Leslie; Anton A. Wray. Urethritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
2Heather Territo; John V. Ashurst. Nongonococcal Urethritis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я