Цистит у чоловіків

Анатомічні особливості чоловічого тіла дозволяють не сильно побоюватися частих запалень сечового міхура, адже у жінок ця проблема зустрічається набагато частіше1. Але цистит у чоловіків швидше є ускладненням інших проблем, тому протікає складніше.

Що таке чоловічий цистит

Захворювання сечового міхура, яке супроводжується інфекцією, подразненням уретри та постійними позивами до туалету, називають "циститом". Симптоматика його однакова для обох статей, однак цистит у чоловіків пов'язаний з іншими серйозними хворобами (простатит, пієлонефрит, камені). Тому для "сильної статі" він може нести більш серйозні наслідки.

Цистит у чоловіків

Цистит у чоловіків виникає тоді, коли до уретри проникає інфекція. У чоловіка вона вузька і довга, тому бактеріям важче "прокладати собі дорогу". Проте, якщо мікроорганізми потрапляють у сечовий міхур і активно розмножуються, починається запалення.

У нормі слизова оболонка покрита шаром епітелію, завдяки якому тканини сечового міхура захищені від сечі. Вона, своєю чергою, виступає агресивним середовищем, і при контакті спричиняє подразнення. Мікроби пошкоджують захисний епітелій, після чого сеча починає діяти на ніжні стінки міхура. Починаються болі та постійні позиви до сечовипускання.

Цистит у чоловіків відрізняється важливою особливістю: він часто пов'язаний із простатитом2. Симптоми захворювань дуже схожі, також вони можуть протікати паралельно.

Цистит у чоловіків: причини та види

Класифікація циститів різна. Їх поділяють за такими ознаками:

  • причина виникнення (інфекційний, неінфекційний);
  • форми перебігу процесу (гострий або хронічний);
  • морфологічні зміни в тканинах сечового міхура (утворення кіст, виразок тощо).

Причинами циститу у чоловіків часто виступають первинні хвороби або анатомічні патології. Тому для "сильної статі" характерний вторинний цистит. Захворювання супроводжується утрудненим відтоком сечі, порушеною циркуляцією крові, звуженням уретри. Сечовий міхур накопичує зайву рідину і токсини, провокуючи запалення.

Цистит у чоловіків — причини:

  • Перепади температур, переохолодження або перегрівання призводять до зниження імунітету, порушення нормальної мікрофлори, сприяють проникненню патогенних мікроорганізмів до уретри.
  • Проблеми з боку передміхурової залози. Запалення або аденома простати збільшують її в розмірах, вона тисне на сечовий міхур і уретру. Відтік сечі ускладнюється.
  • Секс із різними статевими партнерами (часта зміна) — один із чинників підвищеного ризику для циститу.
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом, можуть викликати симптоми звичайного циститу.
  • Сидячий спосіб життя. Відсутність фізичної активності веде до простатиту, цистит з'являється на його тлі.
  • Пієлонефрит. Спочатку запалюються нирки, а потім інфекція потрапляє в сечовий міхур.
  • Сечокам'яна хвороба. Слизова може бути подразнена дрібними кристалами солей.
  • Інші причини розвитку хвороби: приймання деяких ліків і накопичення токсинів, цукровий діабет, неповне випорожнення міхура.

Цистит: симптоми у чоловіків

Для обох статей ознаки хвороби однакові:

  • прискорене сечовипускання;
  • біль у паховій ділянці або попереку;
  • болісні походи в туалет «по-маленькому»;
  • відчуття неповного випорожнення;
  • відділення сечі маленькими порціями.

Характерна ознака чоловічої форми захворювання — важкий початок сечовипускання. Тобто, чоловікові важко починати сам процес, здається, що рідина не виходить.

Небезпечні симптоми циститу у чоловіків:

  1. Висока температура (38-39 градусів) свідчить про гостре запалення.
  2. Кров при сечовипусканні або дуже темний колір сечі, поява в ній пластівців.

Чоловіча сечовидільна система тісно пов'язана з репродуктивною функцією. Простатит і цистит викликають схожі симптоми. Важливо вміти їх відрізняти:

Ознака Цистит Простатит
Кількість відокремлюваної сечі Мізерні порції. Протягом дня може бути 2-3 повноцінних сечовипускання Практично не змінюється
Локалізація болю Низ живота, іноді болить статевий орган Біль у паху, мошонці та навіть прямій кишці
Характер болю Різкий і пекучий Менш виражений

Точний діагноз має поставити лікар-уролог або проктолог.

Ознаки циститу у чоловіків — вторинні. Здебільшого їм передують інші захворювання зі своїми симптомами. Якщо їх вчасно визначити та вилікувати, сечовий міхур може і не запалитися.

Діагностика чоловічого циститу

Для правильної постановки діагнозу, вся чоловіча сечостатева система потребує обстеження. Симптоми супутніх захворювань переплітаються, тому за виявлення циститу можна виявити інший неприємний сюрприз. У цьому випадку лікування циститу у чоловіків проводять, паралельно борючись з основною недугою.

Основні методи обстеження:

  • Перш за все — аналіз сечі. Визначають кількість осаду, щільність, її колір, рівень лейкоцитів і бактерій.
  • Дослідження крові. Дивляться на показник ШОЕ та інші зміни. Вони можуть вказувати на запалення нирок.
  • Додаткові методи за потреби. Наприклад, цистоскопія або цистографія. Зазвичай їх проводять при хронічному циститі.

Діагностика чоловічого циститу потребує відвідування уролога і проктолога для оцінювання стану всіх органів: нирок, сечового міхура, уретри та простати.

Лікування циститу у чоловіків

Велика частина випадків спричинена кишковою паличкою3 або іншими бактеріями. Для лікування інфекцій світова практика застосовує антибіотики4. Зазвичай вибирають препарат широкого спектра. Всупереч своїй активності, антибіотики не завжди виліковують цистит до кінця. Це пояснюється необхідністю більш комплексного лікування, з урахуванням захворювань, що протікають паралельно5.

Фітотерапія займає важливе місце в лікуванні. Наприклад, Канефрон® Н — німецький фітопрепарат з оптимальним комплексом фармакологічних ефектів на нирки та сечові шляхи, — вдало доповнює лікування антибіотиками.

Цистит у чоловіків: лікування за допомогою Канефрон® H7:

Форма

Склад

Як приймати

Дія при неускладненому гострому циститі

Канефрон® H таблетки

Корінь любистку, листя розмарину і трава золототисячника — по 18 мг кожного компонента

2 таблетки 3 рази на день

Знімає запалення; усуває біль; зменшує спазм сечового міхура, розслаблює його, допомагає виводити рідину.

Вбиває патогенні мікроорганізми, не впливаючи на нормальну мікрофлору.

Канефрон® H краплі

Корінь любистку, листя розмарину і трава золототисячника — по 0,6 г кожного

50 крапель 3 рази на день

Перед застосуванням препарату потрібно проконсультуватися з лікарем. Він підбирає індивідуальну схему для ефективного лікування, адже важливо також усунути супутні захворювання, якщо вони стали причиною циститу.

Цистит: профілактика у чоловіків

Щоб слизова сечового міхура не запалювалась, стінки не подразнювались, потрібно дотримуватися деяких правил:

  • Не сидіти на холодному (обережно під час риболовлі).
  • Дотримуватися правил гігієни, регулярно приймати душ.
  • Для попередження простатиту потрібно займатися сексом регулярно, але для профілактики чоловічого циститу не слід змінювати партнерку.

Важливо пам'ятати, що всі шкідливі звички послаблюють захист організму. За великого бажання та сили волі можна відмовитися від куріння і надмірного споживання алкоголю. Це важливий пункт профілактики циститу у чоловіків.

Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


  1. Пушкарь Д.Ю., Зайцев А.В., Касян Г.Р., і Цибуля О.А.. "Огляд препаратів ДЛЯ ЛІКУВАННЯ НЕЗАЛАЖНОГО ЦИСТИТУ У ЖІНОК" 7-8, 2010, pp. 60-66.
  2. Нове в лікуванні хронічного простатиту Регулярні випуски «РМЗ» №6 від 25.03.2003 стор. 372, Рубрика: урологія, Автор: Гундорова Л.В., РМАПО
  3. Лікування та профілактика хронічного рецидивуючого циститу у жінок О.Б.Лоран, Л.А.Синякова, І.В.Косова, Кафедра урології (зав. – член-кор. РАМН проф. О.Б.Лоран) РМАПО, Москва . Журнал доказової медицини Consilium Medicum, урогенітальні інфекції. Том 06/N 7/2004
  4. Медвісник, База Знань Бібліотека лікаря, урологія 2016, номер 5. ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ЦИСТИТУ: ПИТАНЬ БІЛЬШЕ, НІЖ ВІДПОВІДЕЙ? Є. В. Кульчавеня, С. Ю. Шевченка, А. Г. Чередніченко, ФДБУ «Новосибірський НДІ туберкульозу» МОЗ Росії; ДБОУ ВПО «Новосибірський державний медичний університет» МОЗ Росії; ДБУЗ НСО «Міська поліклініка № 26», Новосибірськ.
  5. Інфекції сечовивідних шляхів – quo vadis? Нові альтернативні можливості лікування неускладнених інфекцій сечовивідних шляхів Курт Г. Набер, Зафер Тандогду, Бела Ковач, Гернот Бонкат та Флоріан Вагенленер
  6. WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RAND . UROL INT. 2018 SEP 19:1-10
  7. Офіційна інструкція до препарату Канефрон H

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я